Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Devizaadósok Érdekvédelmi Szövetsége megalakulásának első évfordulójához érkezett. Tilk László Géza nyugdíjas mérnökkel, a civil szerveződés elnökével beszélgettünk.
Fotó: Nemeth Andras Peter
– A magyarok egynegyede úgy tartja, hogy a következő fél évre nézve a hiteladósság jelenti a legsúlyosabb fenyegetést. A devizahiteleseket tömörítő szervezetek többsége közös célul tűzte ki, hogy a banki tőketartozást forintban, a szerződéskötéskor érvényes árfolyamon rögzítsék, s ezt egyenrangú felek közötti új szerződésbe foglalják. De ma még a kamatokon felül a forintban adósok az inflációt, a devizások pedig az árfolyam változásait nyögik. Ki mit veszít?
– Aki a nagy nyugati bankok magyarországi leányvállalatai egyikénél svájcifrank-alapú kölcsönt vett fel, sokkal rosszabbul jár a kinti adósoknál. Ha a magyar átlagkeresetet 1-nek veszem, akkor az osztrákoké 4-5-ször, a németeké 6-7-szer, de még a lengyeleké is 1,1-szer magasabb ennél. Hogyan lehetne nálunk a kétszeresére-háromszorosára hízott havi részleteket rendben fizetni, miközben még a tőketartozás is növekszik? Szép dolog a birkanyírás, de ha rövid a szőr, az olló hamar a jószág bőrébe hasít! Amikor kitört a válság, szerte a világon mindenki a bombabiztos svájci frankra akarta váltani a pénzét, amitől annak ugyancsak megugrott az árfolyama. Nézzük, valójában mennyi is a hitelezők vesztesége. Mondjuk, hogy naponta minden kollégám ad nekem egy-egy almát, tehát összesen tízet kapok. Aztán beüt a krach, ide is meg oda is kell rakni, osztani, ezért kimondom, hogy holnapra hozzon mindenki kettőt. Három kolléga erre fellázad, s nem fizet. Maradnak heten, akik együtt 14-et hoznak. A tíz utáni húszhoz képest tehát a hiány hat.
– Önök pertársaságokat alakítanak. Miért?
– A hitelszerződések polgári jogi megállapodások, melyek bíróság előtt megtámadhatók. De számoljunk csak. A perérték 6 százaléka a perilleték, maximum másfél millió forint – ami egy tízmilliós ingatlannál 600 ezer, és ehhez jön még a szabad áras ügyvéd díja, ami további kemény tízezrekre rúg. Pertársaságban a hitelszerződéseik hasonlósága alapján tagnak jelentkezők viszont megoszthatják a költségeket. Ha tízen összeállnak, máris lemegy a beszálló fejenként 150 ezerre.
– Mekkora az ideális létszám?
– Nem kell a minél több, éppen annyi tag a jó, akik magukat és egymást is képesek mozgatni. Harminc a kívánatos, ekkor ötven-ötvenezret kell letenni. Egy év alatt 6 bankra 11 pertársaságot állítottunk fel, ezekből hatnak már bent van a keresete a bíróságon. E tényt feljegyzik a tulajdoni lapra, ami ad egyfajta védettséget. A szerződés semmissé nyilvánítása a bíróság mérlegelésének dolga. Szövetségünk a megegyezésre törekszik, s míg nincs jogerős ítélet, addig a tagjaink mindent megtesznek a törlesztésért. Vélem, annak is lesz keresnivalója, aki már kifizetett minden részletet, mert a per visszamenőleges hatályú. Nem keresünk bűnbakot. Nem várjuk az állam segítségét, csak azt, hogy ne akadályozzon bennünket. De kérdem: akit ez az adósság dönt be, tesz tönkre, juttat árverezésre, betegít meg, őt ki fogja kártalanítani? Hisszük, hogy a végén azok jutnak bajba, akik ezt a lehetetlen hitelügyet kiókumlálták.
– Hogyan érhető el a szövetség?
– Nincs társaságunk, szervezetünk, székházunk, mi a világhálón működünk, a www.devizaados.eu honlapon. Akiket az internet pertársként összehoz, az alakuló ülésen személyesen is megismerik egymást, előadásokra járnak, az ügyvédeinkkel találkoznak, követik a fejleményeket. Úgy látom, jövő ilyenkorra már ötezer taggal számolhatunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu