Tíz éven belül elérheti az egymilliárdot a világ hatvan éven felüli lakosainak száma, ami igencsak nagy fennakadásokat okozhat a társadalmak működésében.
„Ageing in the 21st Century: A Celebration and a Challenge” című tanulmányában az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) arra hívja fel a figyelmet, hogy a változó korcsoport-arányok újszerű kihívások elé állítják majd a nemzeteket. Jelenleg kilencből egy a hatvan éven felüliek aránya, azonban ez a következő tíz évben világszerte 200 millió fővel nő, és így eléri az egymilliárdot, 2050-re pedig a kétmilliárdot. A növekedés a táplálkozástudomány, a közegészségügy, az egészségügyi ellátás és az oktatás javulásának, valamint a gazdasági jólétnek köszönhető.
Mindez nagyon pozitív, ugyanakkor az országok nem készültek fel arra, hogy társadalmuk jelenlegi és jövőbeni idős tagjait segítsék és támogassák. A legtöbb országban nem adottak a feltételek, hogy az idősek tudását és tapasztalatait kihasználják, így sok hatvan éven felüli munkaképes alulfoglalkoztatott vagy állástalan, ráadásul az élet számos pontján szembesül diszkriminációval. – írja az ELTE hírlevele.
A cél tehát egyértelmű: lehetőséget kell adni az idősebb korosztályoknak is ahhoz, hogy dolgozni tudjanak, hiszen így nem csak az állam, de önmaguk és környezetük számára is pozitív hatással lesznek.