Zöld út a betegjogoknak

Nem volt olyan szelete a magyar egészségügynek, amit olyan mostohán kezeltek volna, mint a betegjogokat. A nemrégiben megalakult országos központ lehetőséget ad rá, hogy ne csak a törvény betűje védje a pácienseket, de e jogaik érvényesüljenek is.

Ország-világPalágyi Edit2013. 02. 02. szombat2013. 02. 02.

Kép: orvos kórház beteg ellátás műtét operálás műtő egészség 2008 01 30 Fotó: Kállai Márton

Zöld út a betegjogoknak
orvos kórház beteg ellátás műtét operálás műtő egészség 2008 01 30 Fotó: Kállai Márton

Hatóságként ugyan nem intézkedhet a hosszas várakozás után megalakult Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBDK), de a tanácsadó szerepében sokat segíthet a sérelmet szenvedetteknek, és hatékonyabbá teszi a „terepen” munkálkodó jogvédők munkáját – tájékoztatott a főigazgató, dr. Novák Krisztina. A kórházak, gyermek- és szociális intézmények vezetői kötelesek választ adni a központból érkezett kérdésekre, felvetésekre. Az OBDK új rendszere hét regionális irodával és mintegy száz jogvédővel illetve önkéntessel áll fel, ők azon őrködnek, hogy a páciensek, a gyermekek és az intézetekben ellátottak jogai ne sérüljenek. A rászorulók érdekeit szolgálja, hogy a jogvédők a tervek szerint teljes munkaidőben dolgoznak majd – hangzott el a tájékoztatón. Fontosnak tartják, hogy a panaszügyeket egységesen kezeljék, ezért a régiókban dolgozó munkatársak számára újra képzéseket tartanak majd. Akadtak olyan intézmények, melyek máris jelezték, hogy például orvosaik szívesen részt vennének olyan előadásokon, melyeken a betegek jogai kerülnek terítékre.

Az OBDK kapta feladatul azt is, hogy a jogutód nélkül megszűnt kórházak dokumentumait, adatait kezelje. A bizalmas személyi, egészségügyi adatokat is tartalmazó iratok állapota változó: a penészedőtől a digitális formába mentettig minden előfordul. Azt azonban az elmeorvosok sem tudják, hogy a bezárt Országos Pszichiátriai Intézet (OPNI) dokumentumai digitális formában hozzáférhetők – s ez segítheti a hozzájuk került páciensek kezelését.

A kórházakban, rendelőkben elérhető betegjogi képviselőkhöz 2011-ben csaknem kilencezer panasz érkezett, a legtöbb esetben az emberi méltóság sérült. Ugyanakkor ez az a kényes terület, ahol a legnehezebb bizonyítani a visszaéléseket, hiszen a megalázó helyzetek a zárt ajtó mögött történnek. A névtelenséget is garantálni kell, hiszen például egy otthonban élő bentlakó nem merné bepanaszolni azokat, akiknek kiszolgáltatott. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek