A nyúl pusztította ki a Neander-völgyit?

Amikor jó harmincezer évvel ezelőtt a vadászat következtében a nagyvadak száma drámaian lecsökkent, eleink nehéz választás előtt álltak: nyulat esznek vagy éhen halnak?

Ország-világUjlaki Ágnes2013. 03. 18. hétfő2013. 03. 18.
A nyúl pusztította ki a Neander-völgyit?

A modern ember negyvenezer évvel ezelőtt Afrikából érkezett az európai kontinensre, ahol már régóta ott élt a Neander-völgyi ember. A Homo sapiens és a Homo neanderthalensis mintegy 15 ezer évig élt egymás mellett, majd a Neander-völgyi kihalt.

A Journal of Human Evolution című folyóirat legújabb számában kutatók arról értekeznek, hogy a Neander-völgyi kihalásáért az Oryctolagus cuniculus, azaz a mai házinyúl őse a felelős. Szerintük a Neander-völgyiek nem tudtak vagy nem akartak vadászni a kistermetű, fürge emlősökre, így komoly hátrányba kerültek a modern emberrel szemben, amely túlélése érdekében tömegével ölte le ezeket az állatokat.

A kutatócsapat a Neander-völgyi, majd a modern ember által használt franciaországi és spanyolországi barlangokban fellelt állatmaradványokat vizsgálta meg. A kutatók rámutattak: e lelőhelyeken 30 ezer évvel ezelőttig főleg a nagytestű emlősök csontjai fordultak elő, s csak elvétve akadtak köztük nyúlcsontok. Később ez megfordult – az időpont pedig egybeesik a Neander-völgyi eltűnésével és a modern ember dominanciájának kezdetével.

A tudósok szerint a Neander-völgyi jó vadász volt, a nagytestű emlősök mellett madarakat, halakat és puhatestűeket is zsákmányul ejtett. A nyúllal azonban már meggyűlt a baja. A modern ember azonban jól tudott alkalmazkodni az új helyzethez: például vízzel öntötték ki az odúkat, esetleg kutyákkal végeztették el a piszkos munkát, de a nők is segédkezhettek a vadászatban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek