Rettegés rázza Amerikát

Véget ért a közel egyhetes bostoni rémálom. Vasárnap már tízezrek vonultak az utcákra zászlókkal, fanfárokkal ünnepelve a maratoni robbantók kézre kerítését. A pokolgépek okozta sokkot és rettegést napokon át tartó hajtóvadászat és vesztegzár követte.

Ország-világ(markos)2013. 04. 29. hétfő2013. 04. 29.

Kép: WEST, TX - APRIL 18: Search and rescue workers comb through what remains of a 50-unit apartment building the day after an explosion at the West Fertilizer Company destroyed the building April 18, 2013 in West, Texas. According to West Mayor Tommy Muska, around 14 people, including 10 first responders, were killed and more than 150 people were injured when the fertilizer company caught fire and exploded, leaving damaged buildings for blocks in every direction. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images), Fotó: Chip Somodevilla

Fertilizer Plant Explosion In West, Texas
WEST, TX - APRIL 18: Search and rescue workers comb through what remains of a 50-unit apartment building the day after an explosion at the West Fertilizer Company destroyed the building April 18, 2013 in West, Texas. According to West Mayor Tommy Muska, around 14 people, including 10 first responders, were killed and more than 150 people were injured when the fertilizer company caught fire and exploded, leaving damaged buildings for blocks in every direction. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)
Fotó: Chip Somodevilla

Városszerte kihalt utcák, lőfegyverek zaja és rendőrautók szirénája verte csak fel a rémült csendbe burkolózó bostoniakat. Az Egyesült Államok történetében soha egyetlen nagyszabású bűncselekményt nem sikerült ilyen szervezetten és gyorsan felgöngyölíteni, mint a maratoni kettős robbantást. A pár napja még örök talánynak tűnő kérdések közül – kik, hogyan és miért robbantottak az április 15-i futóverseny célegyenesében – mára jóformán csak az indítékokra nincs magyarázat.

A térfigyelő kamerák felvételei és egy sebesült szemtanú vallomása alapján a rendőrök hamar rájöttek, kiket is kell keresni. Az FBI arckép-azonosító rendszerének köszönhetően a fotókhoz pillanatokon belül nevek is társultak. Két, jó ideje az Egyesült Államokban élő, csecsen származású fiatalember lett mind a Massachusetts állami rendőrség, mind a szövetségi nyomozók legfőbb célpontja. A bűnüldözők biztosra vették, hogy egykor az amerikai válogatottba kerülésről álmodozó bokszoló és a tehetséges fiatal birkózó robbantott a tömegsporteseményen.

A közösségi oldalakra feltett személyes adatok alapján hamar kiderült, az idősebbik testvér radikális iszlám nézetek rabja. A 26 éves Tamerlan Carnajev még januárban lövöldözésbe torkolló heves vitába keveredett a cambridge-i mecset egyik előadójával, aki Martin Luther King polgárjogi harcoshoz hasonlította Mohamed prófétát. 2012-ben Csecsenföldre látogatott, ahol a rokonokon kívül szövetségesekkel is találkozott és feltehetőleg kiképzésen is részt vett. Öccse, a 19 éves Dzsohar Carnejev a várostól kapott 2500 dolláros ösztöndíj segítségével végezte egyetemi tanulmányait.

Edward Deveau, Watertown rendőrfőnöke legutóbbi sajtótájékoztatóján azt mondta: „Annak alapján, amit most tudok, ezek ketten együtt, de egyedül cselekedtek” – és drámai részletekkel is szolgált a nyomozással kapcsolatban. A merényletet követően a testvérpár bombával, kézi lőfegyverekkel felszerelkezve az egyetemen bujkált egészen csütörtök estig, amikor is az intézmény egyik rendőrét, aki egyedül próbálta őket feltartóztatni, lelőtték. Ezután elraboltak egy autót, amire, a tulajdonos ülésen felejtett mobiljának köszönhetően, a Szövetségi Nyomozó Irodával (FBI) megerősített rendőrség hamar rátalált. Az ezt követő tűzharcban sérült meg Tamerlan, ám halálát vélhetőleg mégis az okozta, hogy öccse menekülés közben áthajtott rajta, majd testét egy darabig a kocsi után vonszolta. Dzsohar ezt követően kiszállt a lopott autóból, és gyalog menekült tovább. Tizenkilenc órával később, péntek éjjel egy külvárosi ház kertjében álló hajó testéből egy robotkar emelte ki, s villanóbombával ártalmatlanították az akkor már több sebből vérző, ám még mindig agresszív gyilkost. A fiút jelenleg kórházban ápolják, egyes információk szerint megkezdődött a kihallgatása.

Közben amerikai ügyészek megkezdték a vádemelés előkészítését. Ha tömegpusztító fegyverekkel történő emberölés vádjával indítanak eljárást a fiatalember ellen, a szövetségi törvények értelmében akár halálbüntetéssel is sújthatják.

 

Hamuvá lett város

Bár egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy a múlt szerda éjjel Texas egyik kisvárosában felrobbant műtrágyagyár mögött bűn-, netán terrorcselekmény állna, a bostoni események után egész Amerika úgy vélte, a 2800 lelket számláló West városkájának lakói az ámokfutás újabb áldozatai.

A robbanás akkor következett be, amikor a helyi tűzoltók épp egy tüzet próbáltak eloltani. A detonáció hatalmas volt, ereje egy 2,1-es erősségű földrengésnek felelt meg. A településtől még 70 km-re is hallani lehetett a robbanást, s 80 km-re is érezték a rengéseket. A levegőben hatalmas fénygömb jelent meg, majd pillanatokon belül repülő tárgyak lepték el az eget. „Olyan volt, mintha egy atombomba robbant volna, a jól ismert gombafelhővel… Levitte a kalapomat” – számolt be élményeiről Tommy Muska, a település polgármestere, aki maga is önkéntes tűzoltó, épp a robbanást megelőző tűz oltásához igyekezett. A beszámolók szerint a gyárban mintegy 24 tonna, rendkívül gyúlékony ammóniát tároltak.

A város szélén álló gyártól három-négy háztömbnyi távolságban minden elpusztult, az épületek lángokban álltak, a lakók felét kitelepítették. A gyár közelében fekvő és a robbanás által súlyosan megrongált idősek otthonában hét ember tűnt el, a többieket kimenekítették. A mentést és a kitelepítettek helyzetét nehezítette, hogy a térségben esős, viharos az idő és éjjel 2 fok környékére hűlt a levegő.

A tragédiát követően a városba annyi mentőegység és önkéntes érkezett rövid időn belül, hogy a mentést irányítók arra kértek mindenkit, több segítséget ne küldjenek. „Ez nem a világ vége. Szívszaggató, amin most keresztülmegyünk, de erősek vagyunk. Újjáépítjük a várost” – mondta a polgármester.

Pénz beszél, fegyver dörren

Tovább kísért a tavaly decemberi newtowni mészárlás rossz szelleme. A múlt heti bostoni maraton szervezői és a 23 ezer rajthoz álló futó a lövöldözés áldozatainak emlékére szentelte a sporteseményt – a rajtkor hagyományosan elhangzó pisztolydörrenés helyett dudaszóra startoltak a versenyzők –, Obama elnök pedig ennek a véres eseménynek a hatására nyújtotta be a fegyvertartás szigorítását szorgalmazó törvénytervezetét. A szenátus a múlt héten, pár nappal a bostoni robbantásokat követően a kezdeményezést elmeszelte. A megfigyelők a vita elkezdése előtt biztosra vették, hogy ezek az ügyek már a felsőházban el fognak bukni, még mielőtt a republikánus többségű képviselőház elé kerülnének. A kezdeményezés kiterjesztette volna a fegyvervásárlók bűnügyi és pszichikai háttérellenőrzését. A demokrata többségű szövetségi felsőház 54:46 arányban szavazott a módosítás mellett, amelynek elfogadásához 60 szavazatos támogatásra lett volna szükség. A közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak 90 százaléka támogatná a bűnözők és az elmebetegek kizárását a fegyvertulajdonosok köréből. A bostoni gyilkosoktól hat különböző típusú fegyvert foglaltak le a rendőrök, a kézi lőfegyvertől kezdve a puskán és gránáton át a saját gyártású robbanószerig minden adott volt ahhoz, hogy újabb emberéleteket oltsanak ki.

Nagy port kavart levelek

A bostoni maratonon történt kettős robbantás nyilván nem kedvez az amerikai bűnüldöző szervek amúgy hivatalból is fakadó üldözési mániájának. Ezzel is magyarázható, hogy az utóbbi napokban jobban szemügyre veszik a postai küldeményeket.

Gyermeki naivság lenne azt feltételezni, hogy a Fehér Házba – személyesen Barack Obamának – címzett küldemény, gyanús fehér por társaságában, nem akad fenn az első postáskisasszony kezén. A múlt szerdán letartóztatott Paul Kevin Curtis mégsem számolt ezzel a lehetőséggel, amikor a biológiai fegyverek klasszikus alapanyagának számító, mérgező ricint tartalmazó levelét elküldte az amerikai elnöknek. A 45 éves férfi nemcsak az Egyesült Államok első emberének kedveskedett hasonló tartalmú irománnyal, kapott belőle Roger Wicker szenátor és egy mississippi bíró is. A ricintartalmú borítékok hatalmas pánikot robbantottak ki Washington-szerte, mivel közvetlenül a bostoni merénylet után érkeztek meg – ám az FBI szerint semmiféle összefüggés nincs a két eset közt.

A Szövetségi Nyomozó Hivatal közleménye szerint mind az Obamának, mind Wicker szenátornak április 8-án Memphisből feladott levél nyelvezete hasonló, több egyező kifejezést is tartalmaz, mindkettő a „KC vagyok és jóváhagyom az üzenetemet” formulával zárul. A gyanúsított múltjából érdekes részletek derültek ki, a három oktáv hangterjedelemmel büszkélkedő KC többek között Elvis-, Bon Jovi- és Johnny Cash-imitátorként kereste kenyerét, referenciái közt hetven popbálványt sorolt fel, bírósági meghallgatásán pedig ártatlannak vallotta magát.

A washingtoniakat azért is nyugtalanította a különös „levelezés”, mert kísértetiesen hasonlított arra a 12 évvel ezelőtti esetre, amikor két szenátor irodájába, valamint New York-i és floridai szerkesztőségekbe az anthrax (lépfene) nevű betegség kórokozó baktériumait tartalmazó küldeményeket juttattak el, nem sokkal a 2001. szeptember 11-i terrortámadást követően. Az elmúlt héten további gyanús anyagot találtak az amerikai haditengerészet postázójában is. A Pentagon közleménye szerint a postázót, a Virginia állambeli Arlingtonban található haditengerészeti létesítmény 12-es épületét elővigyázatosságból kiürítették.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek