Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Margot Woelk, Hitler egykori előkóstolója fél évszázadnál is tovább titkolta, mivel foglalkozott a II. világháború éveiben. Most megtörte a hallgatást, s néhány nappal 95. születésnapja után interjút adott az AP hírügynökségnek. Az asszony elmondása szerint a Führer rettegett a brit kémek mérgezéses merényletétől, ezért előkóstolókat alkalmazott. A 15 fiatal nő csapata minden ételt megízlelt, mielőtt az a diktátor asztalára került volna.
Kép: Berlin, 2013. április 25. Margot Wölk az Associated Press amerikai hírügynökség interjúja után berlini lakásában 2013. április 25-én. A most 95 éves Wölk egyike volt annak a 15 nőnek, akik két even át, 1942 és 1944 között Adolf Hitler előkóstolói voltak. A náci birodalom vezetője félt attól, hogy meg fogják mérgezni, ezért minden egyes étkezés előtt mással kóstoltatta meg a fogásokat. Wölk 1944-ben megszökött és a 15 előkóstolóból egyedüliként élte túl a háborút. Az asszony 1946-ban a fronton harcoló férjét is visszakapta, akivel egészen annak 1990-ben bekövetkezett haláláig együtt éltek. (MTI/AP/Markus Schreiber), Fotó: Markus Schreiber
A fiatal berlini lány, amikor elterjedt a hír, hogy a szövetségesek bombázni fogják a német fővárost, a kelet-poroszországi Rastenburgba menekült, ahol civil szolgálatra sorozták be. Itt két és fél évet Hitler főhadiszállásán, a hírhedt Farkas erődben (Wolfsschanze) konyhai adminisztrátorként és az előkóstolói csapat tagjaként töltött el. Az interjúban elmondta, hogy a Führer szigorú vegetáriánus étrendet tartott, sosem evett húst, a tányérján csakis a legjobb minőségű friss zöldség, rizs és tészta szerepelt. Az előkóstolók örökös rettegésben éltek, hiszen ha valaki meg akarta volna mérgezni Hitlert, az automatikusan az ő halálukat okozza.
Woelk személyesen sosem találkozott Hitlerrel, csak a testőreit és német juhász kutyáját látta olykor.
A biztonsági intézkedések a Farkaserődben az 1944. júliusi sikertelen merénylet után még szigorúbbak lettek, onnantól kezdve az előkóstolók már nem mehettek haza. A lány egy SS-katona ismerősétől tudta meg, hogy a háború rosszul alakul, a szovjet hadsereg hamarosan eléri a főhadiszállást. Sikerült megszöknie és Berlinbe visszajutnia. Nem sokkal ezután a szovjetek elfoglalták a Farkaserődöt, és mindenkit kivégeztek, akit ott találtak.
Margot Woelk számára csak ekkor kezdődött a háború legrosszabb része. A szovjetek megostromolták Berlint, őt elhurcolták, két hétig egy orvosi rendelőben tartották fogva, ahol naponta megerőszakolták. Az idős asszony elmondta: azért nyilatkozott, mert már nem akarta a sok szörnyű emléket tovább hordozni magában, s hogy a következő generációk okuljanak abból, hová vezet a háború.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu