Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A közelmúltban tudósok egy csoportja az elragadóan bájos és némiképp rejtélyes Lebegő bárányok címen elkészítette az Egyesült Államok gyűlölettérképét.
A különböző színekkel jelölt sajátos geográfiai alkotást a kaliforniai Humboldt Állami Egyetem kutatói az interneten közzétett mikroblogok, úgynevezett tweetek alapján rajzolták meg. A felhasználók által közzétett írásokban azt vizsgálták, Amerika mely részén mi vált ki az internetet használók körében ellenszenvet, és az milyen erős. A tudósok több mint 150 ezer, földrajzi eredet szerint felcímkézett tweetet olvastak végig és elemezték azokat a bennük előforduló gyűlöletkifejezések alapján. Ezt követően megkapták az Egyesült Államok színes tablóját, ahol a vörös szín a negatív érzések magas hőfokát jelzi.
Mit gyűlölnek Amerika-szerte a legjobban? A vizsgálat eredménye igen felemás, annak ellenére, hogy az utálat tárgya három nagy kategóriába helyezhető el. A legtöbb becsmérlő kifejezéssel a más rasszhoz tartozókat illették, a bejegyzéseket írók nem kímélték a latinokat, az ázsiaiakat és a feketéket sem. Szorosan őket követik a homoszexuálisok, majd a fogyatékkal élők iránt érzett utálat. Földrajzi elhelyezkedés szerint a keleti part vörösen izzik, a vizsgálat szerint úgy tűnik, itt kevésbé elfogadóak a helyiek.
Ennek ellenére az Egyesült Államok a világ egyik legtoleránsabb helye, ez derül ki legalábbis egy másik, nemzetközi felmérésből, melyet svéd kutatók készítettek. A nyolcvan országot vizsgáló kutatás a nyugati nemzeteket – Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália és az Egyesült Államok – találta a legelfogadóbbnak. Ezzel szemben Hongkong, Jordánia és Banglades lakói a legelutasítóbbak a világon. A vizsgálat azt az igen egyszerű kérdést tette fel a résztvevőknek, hogy ők kinek a szomszédságában nem laknának? Azokat a válaszadókat illették – valljuk be, jogosan – a „legkevésbé toleráns” elnevezéssel, akik a más rasszhoz tartozókat jelölték meg válaszaikban. A hongkongiak 72 százalékára volt jellemző ez a felelet, míg az Egyesült Államokban ez az arány csak 4 százalék. Európa rendkívül megosztott az elfogadást illetően. A kontinens nyugati fele jóval elfogadóbb, ám Franciaországban például kiugróan magas azoknak a száma – 22,7 százalék –, akik nem örülnek a változatos származású szomszédoknak. A svédek kutatásából is egyértelműen kiderül az, amivel alapvetően mindenki tisztában van: minél függetlenebb egy ország gazdasága, lakói annál elfogadóbbak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu