Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vámháború alakulhat ki az Európai Unió és második legnagyobb kereskedelmi partnere, Kína között. Kilenc hónapja kezdett vizsgálatba az unió, amelynek végén kimutatta: az ázsiai országból érkezett napelemeket – állami támogatásoknak köszönhetően – jóval az önköltségi ár alatt értékesítik az öreg kontinensen.
Kép: Serpa power plant is a solar energy plant that generates 21 gigawatt-hours of power per year. The electricity it generates it supplied to the national grid which is then used to supply power to 8,000 homes. The Serpa solar power plant is a joint project of GE Energy Financial Services, PowerLight Corporation, and the Portuguese renewable energy company Catavento. It is an 11-megawatt solar power plant, located on a 150-acre hillside area in Serpa, 124 miles southeast of Lisbon. It is made up of 52,000 photovoltaic modules, which track and follow the sun to generate current and produce electricity., Fotó: Laurent Chamussy/Sipa
A differenciára az egyik, szintén napelemek gyártásával foglalkozó német cég hívta fel az Európai Bizottság figyelmét. Panaszaik szerint az olcsó kínai áruval nem tud versenyezni az európai piac, így pedig 25 ezer, napelemekkel foglalkozó munkás állása kerülhet veszélybe. A vám egyelőre 11,8 százalék lesz, ami – ha nem sikerül addig megegyezni – augusztustól 47,6 százalékra ugrana.
A tagállamok között nem teljes az egyetértés a vám bevezetését illetően. Sürgeti a szigorítást Hollandia és Franciaország, több ország viszont húzódozik a kereskedelmi harctól. Nem csoda, Kína hamar meggyőzte őket. Hiszen az ázsiai beszállító is tud fájdalmasat lépni: erre figyelmeztet a Zsenmin Zsipao kínai pártlap.
Az „ellentámadás” többek között a magyar borokat is érintené. Panasszal fordultak ugyanis a kínai kereskedelmi minisztériumhoz a helyi termelők: az európai kormányok túlságosan megengedőek a saját borászaikkal, aminek ázsiai konkurensei isszák meg a levét. De szívesen vezetnének be importvámot az Európából érkező luxusautókra is.
A tét tehát nagy, ráadásul a versengésnek a zöldenergia is kárát látná. Az európai piac Kína napelem-iparának legnagyobb kereskedelmi partnere, termékeinek 80 százalékát itt tudja eladni. Nagy összegről van szó, 2012-ben 21 milliárd eurónyi (6300 milliárd Ft) értékű napelemet küldött a vén kontinensre. Nem csoda, hogy a hatalmas összeg szúrja az itteni előállítók szemét, hiszen hat évvel ezelőtt még ők uralták a piacot. A kínaiak azonban a technológia olcsóbbá válásával egyszerűbb gyártásba kezdtek – a német bevételek pedig mélyrepülésbe. A mostani megszorítások több százat érintenének a szolárpiacon tevékenykedő kelet-ázsiai cégek közül. Több nemzetközi szervezet is óvatosságra int: a kínaiak kivonása a piacról még nem feltétlen lendítené fel az európai gyártók kereskedelmét, ezzel pedig végső soron a zöldenergia is sokat veszítene.
Ha a két félnek nem sikerül megállapodni, mindannyian nagyot buknak. Ami a recesszióban küszködő EU-t kellemetlenebbül érintené.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu