Vinné a bank a házat

Nem vettek fel hitelt, mégis egykönnyen az utcára kerülhetnek. Végső elkeseredésükben nyílt levelet írtak a miniszterelnöknek és bankigazgatónak.

Ország-világBorzák Tibor2013. 07. 13. szombat2013. 07. 13.

Kép: Makó, Miklán András hitelt sem vett fel, kifizette lakásuk teljes vételárát, most mégis elárverezhetik az ingatlanát. Fotó: Segesvári Csaba, Fotó: Segesvári Csaba

Vinné a bank a házat
Makó, Miklán András hitelt sem vett fel, kifizette lakásuk teljes vételárát, most mégis elárverezhetik az ingatlanát. Fotó: Segesvári Csaba
Fotó: Segesvári Csaba

Csaknem ötven makói és szegedi polgár, fiatalok, családosok, mozgáskorlátozottak és idősek kerülhetnek utcára a közeljövőben, ha nem fizetnek a banknak, ahonnan ők sosem vettek fel hitelt. Ezt helyettük egy makói vállalkozó tette, amikor építkezésbe kezdett. A 450 milliós tartozást az eladott lakások árából kellett volna rendeznie, de erről „megfeledkezett”, miközben a banki jelzálogjog az ingatlanokon maradt. A vállalkozó csődbe ment, egy fillért nem tudnak tőle behajtani. Bár a hírek szerint éli világát, s újabb ügyletekbe kezdett, miközben jót nevet a pénzintézettel vitázókon. A bank a lakókon akarja érvényesíteni követeléseit; viszont ezt közvetlenül nem teheti, hiszen ők nem egyenes adósok, ezért beperelte a családokat.

– Tavaly december végén első fokon elvesztettük a pert a Raiffeisen Bank ellen – mondja a Szabad Földnek az egyik károsult, a makói Miklán András. – Azt vizsgálták, hogy a hitelezőnek van-e keretbiztosítéki jelzálogjoga vagy sem. Az ítélet szerint van, mivel az építési vállalkozó nem töröltette a banki jelzálogjogot, hiába fizette ki neki az összes lakó a tőle vásárolt ingatlanok vételárát. A pénzintézet sorozatos szerződésszegését sem vette figyelembe a bíró: azt javasolta, ha majd nem lesz lakásunk, kártérítési pert indíthatunk a bank ellen.

Az érintettek felháborodva fogadták az ítéletet, fellebbezést nyújtottak be. De most úgy néz ki, ha nem fizetik ki a Raiffeisen Banknak a 230 milliós követelést – de legalábbis ki-ki a saját lakásának új árát –, elárverezik az otthonukat. Információink szerint a makói vállalkozó ellen több mint két éve nyomozás indult, de a dokumentumokkal bizonyított csalás, közokirat-hamisítás és csődbűntett tényét a rendőrség valami miatt még nem tudta megállapítani. A cégvezető korábban azt nyilatkozta a sajtónak, hogy kifizette a lakásokat, szerinte a bank hibázott az elszámoláskor. A hitelező a szerződések tartalmi ellenőrzése nélkül hagyta jóvá, hogy a vállalkozó az előírt minimumár felénél is olcsóbban értékesítse az ingatlanokat. A bank a beérkező pénzt nem vételárként, hanem a késedelmi kamat törlesztéseként vette figyelembe, s a tehermentesítést megtagadta, pedig korábban írásban vállalt kötelezettséget ennek ellenkezőjére, amennyiben megkapják a kérdéses összeget.

Egyebek mellett ezeket is tisztázni szerették volna a károsultak február elején az általuk összehívott lakossági fórumon, ahová meghívták a Raiffeisen Bank vezetőségét, Lengyel Gábor építési vállalkozót és a sajtó képviselőit. Talán mondani sem kell, hogy csak utóbbiak fogadták el az invitálást.

– Egyáltalán nem megnyugtató, ahogyan bánnak velünk – jelenti ki Miklán András. – Minden egyezkedni kívánó családnak megküldték a válaszukat, 2013. július 31-ig a teljes vételárat kérik. Ha nem fizetünk, ránk küldik a végrehajtót, és elárverezik az otthonunkat.

Mindenkit felháborít ez az érzéketlenség. Ezért küldtek a makói és szegedi jelzálogkárosult családok nyílt levelet Orbán Viktor miniszterelnöknek és a Raiffeisen Bank vezérigazgatójának, Heinz Wiednernek: ne engedjék kilakoltatni azokat, akik kifizették a lakásaikat, de a vállalkozó csalása miatt a keretbiztosítéki jelzálogjog nem lett törölve a tulajdonlapjaikról. Elvárnák a banktól, hogy részt vállaljanak a veszteségből, hiszen ha jobban odafigyelnek a hitelezésre, a beruházó sem tűnhetett volna el a sok százmillióval.

Természetesen megkerestük a riportban szereplő pénzintézetet is, de érdemi tájékoztatást nem kaptunk. Murányi Ákos PR-menedzser szűkszavú választ küldött: „A folyamatban lévő jogi eljárás miatt az ügyben bankunk jelenleg nem kíván nyilatkozni.” Pedig milyen szépen hangzik a szlogenjük: „Raiffeisen Bank – ahol megbecsülnek.”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek