Teljes kudarc a G20-ak között

Csak egyetlen dologban volt teljes az összhang a múlt héten Oroszországban tartott, a 19 legfejlettebb gazdaságot és az Európai Uniót egy fedél alá hozó G20-csúcstalálkozón: mindenki másképp gondolja a szíriai konfliktus kezelését.

Ország-világ(markos)2013. 09. 13. péntek2013. 09. 13.

Kép: A Free Syrian Army fighter watches U.S. President Barack Obama's speech with his family in Ghouta, Damascus August 31, 2013. Obama on Saturday backed away from an imminent military strike against Syria to seek the approval of the U.S. Congress, in a decision that likely delays U.S. action for at least 10 days. REUTERS/ Mohamed Abdullah (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY) - RTX132XL, Fotó: � Stringer . / Reuters

A Free Syrian Army fighter watches U.S. President Barack Obama's speech with his family in Damascus
A Free Syrian Army fighter watches U.S. President Barack Obama's speech with his family in Ghouta, Damascus August 31, 2013. Obama on Saturday backed away from an imminent military strike against Syria to seek the approval of the U.S. Congress, in a decision that likely delays U.S. action for at least 10 days. REUTERS/ Mohamed Abdullah (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY) - RTX132XL
Fotó: � Stringer . / Reuters

Bár a hivatalos programból előzetesen kimaradt a közel-keleti állam ügye, mégis az egész világot izgalomban tartó vegyifegyver-támadás kapcsán a csúcs legvitatottabb témájává vált Szíria. Ahogy Vlagyimir Putyin orosz elnök fogalmazott a Barack Obama amerikai elnökkel folytatott húszperces megbeszélés után: „Ő nem ért egyet velem, én nem értek egyet vele, de meghallgatjuk egymást.” Nagyjából ez volt a legfőbb eredménye a kétnapos konferenciának, hiszen még ennyi formalitásra sem számított a világ a két, egymással hónapok óta dacoló hatalomtól.

Putyin úgy vélte, a találkozón többségben voltak azon államok, melyek ellene vannak az egyoldalú csapásnak, csupán az Egyesült Államok, Franciaország, Kanada, Törökország és Szaúd-Arábia állt ki mellette. A francia delegáció elkeseredett próbálkozása is kudarcot vallott, hogy legalább egy közös európai álláspontot alakítsanak ki. Putyin mellé ugyanis számos vezető felsorakozott – köztük az ENSZ-főtitkár, Ferenc pápa, a BRICS-országok elnökei (Brazília, India, Dél-Afrika, Kína) vagy Angela Merkel német kancellár –, akik továbbra is diplomáciai megoldást szorgalmaznak. A szentpétervári végkifejlet gyenge hátszélnek bizonyulhat az amerikai kongresszus Szíria elleni voksainak megszerzéséhez, ami hazai terepen Obama e heti penzuma. „Nem fogok részt venni társasjátékban ahhoz, hogy átmenjen a törvényhozáson” – jelentette ki az elnök még múlt szombaton, az ingerlékeny hangulatú csúcstalálkozó másnapján, egy fárasztónak ígérkező kongresszusi csata előestéjén.

Az, hogy a nemzetközi segítségre szükség van Szíriában, nem kétséges. „Míg mi itt ülünk a konferencián, minden 15. másodpercben egy újabb szíriai válik menekültté, ez összesen ötezer ember a G20-csúcs időtartama alatt” – jelentette ki David Cameron brit miniszterelnök az esemény nyitó napján mondott beszédében. A politikus jelezte, az ENSZ adatai szerint 7 millió ember szorul támogatásra Szíriában. A brit kormányfő egyúttal bejelentette az újabb, Szíriának megítélt 52 millió fontos humanitárius segélyt.

Az egyéb iránt a pénzügyi-gazdasági teendők előmozdítására hivatott, sorrendben nyolcadik alkalommal megrendezett csúcson akadt olyan téma is, melyben szinte kivétel nélkül az összes állam- és kormányfő közös nevezőn volt: „A világgazdaság továbbra is gyenge, a növekedés törékeny és egyenlőtlen.” A megbeszélésen két konkrét gazdasági téma volt napirenden: az adóelkerülés elleni küzdelem és az úgynevezett „árnyékbankrendszer” – a fedezeti alapok, kockázati tőkealapok, pénzpiaci alapok – működésének szorosabb ellenőrzés alá vonása. Ez utóbbi szabályozásának menetrendjéről megállapodtak, ami pedig az adóelkerülést illeti, egyezség született arról, hogy 2015-ig meg kell valósulnia az államok közötti automatikus adatcserének. Vállalták: úgy alakítják törvényeiket, hogy a nagy nemzetközi konszerneknek egységesen abban az országban kelljen adót fizetniük, ahol a nyereségük keletkezik.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek