Hullámsírba veszett tízezrek

Óriási temetővé változott a Földközi-tenger, napok óta emberi tetemek tucatjai kerülnek felszínre a hullámsírból. A viharvert víz és a búvárok hada egyaránt azon dolgozik, hogy a múlt csütörtökön a dél-olaszországi Lampedusa part¬jainál elsüllyedt hajó áldozatai előkerüljenek. Lapzártánkkal egy időben a halottak száma már elérte a 194-et, mindössze 155-en élték túl a szerencsétlenséget.

Ország-világ(markos)2013. 10. 11. péntek2013. 10. 11.

Kép: Soldiers carry the body of a victim of a shipwreck off Sicily in Lampedusa harbor October 6, 2013. Divers began the recovery of dozens of migrants' bodies on Sunday from a boat that sank last week off the coast of Sicily in one of the worst such disasters to hit people fleeing violence, poverty and oppression in Africa. About 500 migrants were packed onto the boat, which caught fire and capsized on Thursday, according to survivors. More than 200 are still missing, 111 bodies have been recovered and authorities say many will never be found. REUTERS/Antonio Parrinello (ITALY - Tags: DISASTER) - RTR3FNQF, Fotó: © Antonio Parrinello / Reuters

Soldiers carry the body of a victim of a shipwreck off Sicily in Lampedusa harbor
Soldiers carry the body of a victim of a shipwreck off Sicily in Lampedusa harbor October 6, 2013. Divers began the recovery of dozens of migrants' bodies on Sunday from a boat that sank last week off the coast of Sicily in one of the worst such disasters to hit people fleeing violence, poverty and oppression in Africa. About 500 migrants were packed onto the boat, which caught fire and capsized on Thursday, according to survivors. More than 200 are still missing, 111 bodies have been recovered and authorities say many will never be found. REUTERS/Antonio Parrinello (ITALY - Tags: DISASTER) - RTR3FNQF
Fotó: © Antonio Parrinello / Reuters

Pontos adatokat senki nem tud arról, hányan is utaztak azon a főképp szomáliai és eritreai bevándorlókat szállító lélekvesztőn, mely múlt csütörtök kora reggel süllyedt el Olaszország legdélebben fekvő szigetétől alig egy kilométerre. Az olasz partiőrség csak a szemtanúk becslésére támaszkodhat, ez alapján a mintegy 20 méter hosszúságú hajóra több mint ötszáz menekültet zsúfoltak még a líbiai Misrata kikötőjében. A mintegy 45 méter mélyre, a tengerfenékre merült hajóronccsal együtt körülbelül 200 embert nyeltek el a habok. Az embercsempészekről szintén keveset tudni. Annyi bizonyos, hogy a jármű kapitányát, egy 35 éves tunéziai származású férfit áprilisban már kitoloncolták az olasz hatóságok.

A katasztrófa körülményei a túlélők vallomásaiból körvonalazódott. E szerint a hajó akkor kezdett el süllyedni, amikor annak motorja leállt a Lampedusa közelében található Nyúl-sziget előtt. A tragédiát az a tűz okozta, amit a fedélzeten rongyokból azért gyújtottak, hogy a közelben elhaladó halászhajók figyelmét felkeltsék. A pánikba esett utasok a jármű lángoktól védett zugába menekültek, felborítva ezzel a bárkát. A túlélésre esélyük sem volt azoknak, akik a hajó belsejébe szorultak, mások vesztét pedig az okozta, hogy nem tudtak úszni. Akadt olyan menekült, aki arról számolt be, hogy a közelükben elhaladó halászhajók nem segítettek a vízbe esetteken, három órán át kellett úsznia, mire valaki megkönyörült rajta. A baleset helyszínére érkező búvárok a nemzeti gyásznappá nyilvánított múlt pénteken még mentettek, a hétvégére azonban fel kellett függeszteni akciójukat a vihar miatt, így gyakorlatilag már rég megszűnt annak az esélye, hogy túlélőkre bukkanjanak, hiába indították újra a keresést.

Bár az Afrikából elvándorlók számára a hosszú út igen sok veszélyt rejt és rendkívül költséges, mégis évről évre több tízezren vágnak neki a bizonytalan kimenetelű vándorlásnak. Azok, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy repülővel távozzanak – márpedig a többség ezek táborához tartozik –, választhatják a Vörös-tengeren való átkelést egy jemeni vagy egyiptomi partra szállással. Ennél jóval hosszabb és kockázatosabb az az útvonal, mely az embercsempészek ígérete szerint egyenesen Európába vezet. A migránsok szemében vonzó célpontnak tekintett észak-afrikai ország, Líbia tengerpartját 4500-5000 km választja el a világ egyik legszegényebb térségétől, a menekültek hatalmas tömegét adó Afrika Szarvának nevezett vidéktől. Egy ilyen út megtétele az embercsempészeknek fizetett tetemes összeg ellenére akár két évig is eltarthat, az útvonal Szudánon át, a Szaharán keresztül visz, az embereket tömött teherautókon szállítják. Az út legveszélyesebb része mégsem ez. A líbiai kikötők egyikéből induló, kiindulási ponttól függően mindössze 300-360 kilométernyi tengeri út szedi legtöbb áldozatát. Az elmúlt huszonöt évben – csak a hivatalos adatok szerint – több mint 19 ezer ember veszett a hullámsírba az ígéret földjének tekintett Európa felé tartva, attól szinte karnyújtásnyira.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek