Német násztánc

Hétfőn tartották az előzetes koalíciós tárgyalásokat Angela Merkel konzervatívjai a nagykoalíció felállítására esélyes Szociáldemokrata Párt vezetőivel. Az eseményt követően megkezdődtek az óvatos találgatások: hamarabb megköttetik a paktum, mint ahogy arra számítani lehet, az új német kormány akár már november közepére megalakulhat?

Ország-világ(markos)2013. 10. 18. péntek2013. 10. 18.

Kép: A general overview shows the plenary hall of the German lower house of parliament Bundestag during a session in Berlin, March 17, 2011. REUTERS/Tobias Schwarz (GERMANY - Tags: POLITICS) - RTR2K01O, Fotó: © Tobias Schwarz / Reuters

General overview shows plenary hall of German lower house of parliament Bundestag during session in Berlin
A general overview shows the plenary hall of the German lower house of parliament Bundestag during a session in Berlin, March 17, 2011. REUTERS/Tobias Schwarz (GERMANY - Tags: POLITICS) - RTR2K01O
Fotó: © Tobias Schwarz / Reuters

A konzervatív CDU/CSU és a szocdem párt között körvonalazódó – Merkel kancellár által is óhajtott, a parlament mindkét házában kényelmes többséget jelentő – nagykoalíció létrejötte egyre valószínűbb.

Jelenleg töretlennek mutatkozik a kompromisszumkészség a minimálbér bevezetése, az adópolitika és az energetikai ágazatok modernizálásával kapcsolatban. Nem kevésbé fontos téma a szokásos pozíciók felosztása. Az SPD szeretné magáénak tudni az euróválság kezelése szempontjából kulcsfontosságú pénzügyminiszteri posztot, melyet jelenleg a veterán Wolfgang Schäuble tölt be, ezenkívül a munkaügyi tárcára tartanak igényt a szocdemek. Az egyeztetések során kényes kérdésnek ígérkezik a be¬vándorláspolitika, ezen belül is a kettős állampolgárság ügye. Mind Merkel pártja, a CDU, mind annak bajor testvérpártja, a CSU ellenzi ennek életbe léptetését, és a jelenleg érvényben lévő bevándorlási törvény mellett kardoskodnak, mely a Németországban született, külföldi származású szülők gyermekének csak a 23. életévük betöltése után teszi lehetővé a német állampolgárság választását. Az SPD szükségesnek tartaná a törvény módosítását, valamint a kettős állampolgárság bevezetését.

Bár a kancellár ügyes trükként múlt pénteken tárgyalóasztalhoz ült Claudia Rothtal, a Zöldek társelnökével, a testvérpárt CSU főtitkára, Alexander Dobrindt szerint „a környezetvédőkhöz hosszabb út vezetne, mint a szociáldemokratákhoz”. Pedig sok tekintetben a Zöldek képviselik az új középosztály érdekeit: támogatóik környezetvédelmi szempontból felvilágosultak, szociálisan érzékenyek és liberálisan gondolkodó polgárok, akiknek jövedelme olykor vetekszik a liberálisok bázisát kitevő felső középosztályéval. A nyitás valójában Merkeltől sem áll távol, mostani kormányában helyet kapott egy nyíltan meleg külügyminiszter, egy kerekes székben ülő pénzügyminiszter és egy vietnami származású gazdasági miniszter is. A kancellár tisztában van azzal, hogy a jövőben csak úgy tudja garantálni a CDU többségét, ha ő és pártja is változik.

Hogy pontosan mikorra alakul meg az új német kormány, nem tudni, annyi viszont bizonyos, hogy Angela Merkel október 22-re, a parlament alsóháza, a Bundestag alakuló ülésének napjára már tudni akarja, melyik féllel köttetik meg az egyezség. A kancellár szándékai egybeesnek a nagykoalíciót támogató német közvélemény elvárásai¬val. Az ARD múlt pénteken közzétett felmérése szerint a megkér¬dezettek kétharmada szeretné a 2005–2009 közt működő nagykoalíció felújítását. A németek négy év távlatából úgy érzik, az akkori kormány sokkal több eredményt tudott felmutatni, mint az azt követő CDU–FDP kabinet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek