Arany hull a fáról

Miközben szomszédunkban, az erdélyi Verespatakon hegyeket és falvakat kellene elköltöztetni ahhoz, hogy a föld gyomrában rejlő nemesfémeket napvilágra hozhassák, addig Ausztráliában – pontosabban az ország nyugati részében fekvő Kalgoorlie város környékén – a szakemberek megdöbbentő felfedezést tettek: az eukaliptuszfák mindenféle beavatkozás nélkül is felszínre hozzák az aranyat.

Ország-világKirály Farkas2013. 11. 12. kedd2013. 11. 12.

Kép: Image: 0055205737, License: Rights managed, Fimiston open pit (Super Pit) is Australia’s largest open pit gold mine and covers more than 9 square KM and produces up to 850,000 ounces of gold per year., Fimiston Open Pit (Superpit), Kalgoorlie, Goldfields Region, - 'Western Australia', Australia, horizontal,, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot

Mining town of Kalgoorlie, Western Australia
Image: 0055205737, License: Rights managed, Fimiston open pit (Super Pit) is Australia’s largest open pit gold mine and covers more than 9 square KM and produces up to 850,000 ounces of gold per year., Fimiston Open Pit (Superpit), Kalgoorlie, Goldfields Region, - 'Western Australia', Australia, horizontal,, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy
Fotó: Profimedia-Red Dot

A kutatók szerint az eukaliptusz gyakorlatilag „aranyszivattyúként” működik. Gyökerei több tíz méter mélyre nyúlnak a talajba, hogy elérjék a létfontosságú vizet. Mivel a környéken a talajvíz nem kevés aranyat tartalmaz, a fák ereiben a nemesfém is felutazik a felszínre. Ám az arany némileg mérgező hatású a fára, ezért a növény a fémet a leveleiben raktározza el, amiket aztán elhullat.

Persze a felfedezés nem okoz újabb aranylázat, mivel a „rögök” vastagsága nagyjából az emberi haj átmérőjének egyötödét teszi ki – a tiszta fém kivonásához sajátos technikát kell kidolgozni. Ám a legszennyezőbb technológia okozta környezeti hatás is csak a töredéke lenne a mostani bányák miatti környezetrombolásnak. Ha csak azt vesszük figyelembe, hogy a bányagépek szén-dioxid-kipufogása helyett az eukaliptusz levelei frissíthetik a légkört – máris megérte.

Az ausztrál tudósok további kísérleteket terveznek: véleményük szerint az eukaliptusz nemcsak az aranyat, hanem más fémeket – cinket, rezet – is képes „kitermelni”, ami forradalmasíthatja a színesfémbányászatot. Ugyanakkor a koalák kedvence a próbafúrásokat is kiválthatja: a jövőben a tornyok felállítása helyett elegendő lehet a célterület eukaliptuszfái leveleinek vizsgálata ahhoz, hogy kiderítsék, miféle fémeket rejt a föld. De Kalgoorlie életében is változást hozhat a felfedezés: a város 3,6 kilométer hosszú, másfél kilométer széles és 500 méter mély felszíni bányája Ausztrália egyik legnagyobb tájsebe.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek