Elsöpört életek

Tájfun pusztított a Fülöp-szigetek középső részén. A Yolanda névre keresztelt trópusi ciklon következtében nincs élelem és víz, a települések nehezen megközelíthetők. A halálos áldozatok száma meghaladja a tízezret, több mint hatszázezren válhatnak hajléktalanná.

Ország-világ(markos)2013. 11. 15. péntek2013. 11. 15.

Kép: Filipino soldiers bring Tacloban residents onto a military plane leaving Tacloban airport in central Philippines November 12, 2013. Dazed survivors of super Typhoon Haiyan that swept through the central Philippines killing an estimated 10,000 people begged for help and scavenged for food, water and medicine on Tuesday, threatening to overwhelm military and rescue resources. REUTERS/Bobby Yip (PHILIPPINES - Tags: DISASTER ENVIRONMENT) - RTX15A8U, Fotó: © Bobby Yip / Reuters

Filipino soldiers bring Tacloban residents onto a military plane leaving Tacloban airport in central Philippines
Filipino soldiers bring Tacloban residents onto a military plane leaving Tacloban airport in central Philippines November 12, 2013. Dazed survivors of super Typhoon Haiyan that swept through the central Philippines killing an estimated 10,000 people begged for help and scavenged for food, water and medicine on Tuesday, threatening to overwhelm military and rescue resources. REUTERS/Bobby Yip (PHILIPPINES - Tags: DISASTER ENVIRONMENT) - RTX15A8U
Fotó: © Bobby Yip / Reuters

Szárazföldet valaha ért legerősebb tájfun söpört végig a Fülöp-szigetek partjainál pénteken. Az első híradások még 1200 halálos áldozatról számoltak be, ám néhány nap elteltével már a tízezret is meghaladta a halottak száma; 630 ezren váltak otthontalanná. A túlélők között megkezdődött az élelemért, ivóvízért, menedékért folytatott harc.

A Yolanda névre keresztelt tájfun a Csendes-óceánon 15 méteres hullámokat korbácsolt, a szárazföldön pedig a 375 km/órás sebességgel tarolt végig. A 8 fokozatú Dvorak-skálán 8,1-es besorolást kapott tájfun rombolt mindent, ami az útjába akadt. Több nagyvárost a földdel tett egyenlővé a tomboló szél, a hatalmas esőzések és a tengerből kicsapó, szökőárszerű hullámok következtében pedig számos part menti település víz alá került.

A legnagyobb károkat Leyte tartományban okozta a vihar. Tacloban kikötővárosában legalább tízezren vesztették életüket, ezen a településen az épületek 80 százalékát rombolta le a tájfun. A városban a káosz az úr: az út mentén letakart holttestek fekszenek, a szag elviselhetetlen, a boltokat, a bevásárlóközpontokat éhes tömeg fosztogatja, a pénz¬automaták feltörve, üresen tátongnak. A mentést nemcsak az úttestre zuhant fák, összedőlt épületek és leszakadt villanyvezetékek nehezítik, a nemzetközi repülőteret ért károk, a tönkrement irányítótorony és távközlési berendezések miatt a nemzetközi segélyek célba juttatása sem biztosított.

A katasztrófa láttán egyre többen, egyre hangosabban keresik a felelőst: miért nem tudták a hatóságok megelőzni a bajt a több mint 7000 szigetből álló országban. Pedig az illetékes szervek számos óvintézkedést megtettek, több százezer embert telepítettek ki lakóhelyeikről még a Yolanda érkezése előtt, de a legtöbb menedékközpont – számos iskola, templom és kormányépület – nem bizonyult ellenállónak a szél és az eső pusztító erejével szemben. A legtöbb túlélő komolyan vette a figyelmeztetést, ám a víz a túlélőkészleteket is elmosta.

A Yolanda, amilyen gyorsan érkezett, olyan gyorsan távozott is, és szombaton – meggyengülve – Vietnam felé folytatta útját. A helyi katasztrófavédelem tájékoztatása szerint Vietnamban hatszázezer embert telepítettek ki a trópusi szélvihar lehetséges útvonalából.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek