Hol van a leghidegebb?

Műholdas mérésekkel azonosították a Föld leghidegebb pontját: a mínusz 93,2 Celsius-fokos hőmérsékletet az Antarktisz keleti fennsíkjának egyik hegyvonulatán, 3900 méter magasan mérték.

Ország-világ2014. 01. 09. csütörtök2014. 01. 09.

Kép: Image: 0102189605, License: Rights managed, Antarctic weather balloon research. Researcher releasing a weather balloon at Concordia Station, a research station in Antarctica. The base was completed in 2005. It is over 1000 kilometres inland, high on the Antarctic plateau at an altitude of 3233 metres, at the location called Dome C. It is a permanent, all-year research station, the third to be built in Antarctica. It is jointly operated and run by France and Italy. The location is used for meteorological and glaciological research, and also for astronomical research. It is inside the polar vortex formed by the ozone hole, and so can be used to study the variation in ozone levels high in the stratosphere., Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM, Fotó: Profimedia-Red Dot

Antarctic weather balloon research
Image: 0102189605, License: Rights managed, Antarctic weather balloon research. Researcher releasing a weather balloon at Concordia Station, a research station in Antarctica. The base was completed in 2005. It is over 1000 kilometres inland, high on the Antarctic plateau at an altitude of 3233 metres, at the location called Dome C. It is a permanent, all-year research station, the third to be built in Antarctica. It is jointly operated and run by France and Italy. The location is used for meteorological and glaciological research, and also for astronomical research. It is inside the polar vortex formed by the ozone hole, and so can be used to study the variation in ozone levels high in the stratosphere., Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM
Fotó: Profimedia-Red Dot

Az elmúlt 32 év globális földfelszíni hőmérsékleteinek elemzésekor fedezték fel a szakemberek a 2010. augusztus 10-én mért adatot, amely négy fokkal hidegebb a korábbi rekordnál – amúgy azt is a Kelet-Antarktiszon, az orosz Vosztok kutatóbázison mérték 1983. július 21-én. A most mért adat több mint 10 Celsius-fokkal hidegebb, mint a leghidegebb alaszkai vagy szibériai hőmérséklet. Az extrém hideg hőmérsékletet a térségben rövid időre megülő levegő okozza. Ha az égbolt napokon át tiszta, a föld kisugározza a hőt a világűrbe, szuperhideg levegőréteget vonva ezzel a hó fölé. A levegő hosszabb ideig mozdulatlan, miközben több hő szökik a világűrbe.

A hőmérsékleti kutatás a hódűnék tanulmányozása nyomán indult el. Az amerikai tudósok a hóban törésvonalakat vettek észre, s meg akarták állapítani, zsugorodik-e a hó a térségben. A szakemberek úgy vélik, hogy a műholdas adatok elemzésével és további finomításával valószínűleg még hidegebb hőmérsékletet is észlelhetnek.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek