Szakítópróba!

Benyújtotta lemondását kedden az ukrán miniszterelnök. Mikola Azarov korábban svájci lapoknak is jelezte, hajlandó lemondani tisztségéről, amennyiben ez segíthet a belpolitikai konfliktus feloldásában. A tüntetők azonban Viktor Janukovics elnök távozását követelik. Az ukrajnai helyzet egyre súlyosabb, a polgárháborúhoz közeli állapot egy kelet-nyugati szétválást is eredményezhet – mindez egy Magyarországgal szomszédos államban.

Ország-világ2014. 01. 31. péntek2014. 01. 31.

Kép: Image: 0182789183, License: Rights managed, Restrictions: 0, KIEV, UKRAINE. JANUARY 23, 2014. Opposition demonstrators burn tyres and use a huge catapult to throw stones at riot police in Kiev's Grushevsky Street. On 16 January 2014 Ukraine's parliament, Verkhovna Rada, adopted tougher security laws, which sparked a new wave of violence in the capital., Place: Ukraine, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, ITAR-TASS, Fotó: Profimedia-Red Dot

More than 250 law enforcers injured in clashes with opposition in Kiev
Image: 0182789183, License: Rights managed, Restrictions: 0, KIEV, UKRAINE. JANUARY 23, 2014. Opposition demonstrators burn tyres and use a huge catapult to throw stones at riot police in Kiev's Grushevsky Street. On 16 January 2014 Ukraine's parliament, Verkhovna Rada, adopted tougher security laws, which sparked a new wave of violence in the capital., Place: Ukraine, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, ITAR-TASS
Fotó: Profimedia-Red Dot

A Szovjetunió felbomlása óta tapasztalt legsúlyosabb kelet-nyugat szembenállássá fajulhat a jelenlegi ukrajnai helyzet az amerikai Jamestown Foundation elemzése szerint. Az alapítvány írásában említett félelem a szakértők szerint reális. Moszkva számára ugyanakkor nem biztos, hogy kedvező volna Ukrajna szétszakadása, mert lehet, hogy az ukrán példa a Független Államok Közösségének tagországaiban is hasonló kormányellenes megmozdulásokat generálna.

Az ukrán zavargások Kijev határát átlépve a megyeszékhelyekre is kiterjedtek. Nehéz megmondani, hol van az a határ, amelyen túl már nincs megállás, és polgárháborúba vagy Ukrajna kettéválásába is torkollhatnak a történések. A krízist az előrehozott választások csillapíthatnák, ám ez nem oldaná fel a gazdasági és orientációs válságot.

Súlyos összecsapások után a tüntetők elfoglalták az igazságügyi minisztérium épületeit. A kormány a különleges belügyi erők létszámának jelentős növeléséről döntött a kiszivárgott hírek szerint. Ezek értelmében a kormány Kijev nagy részét lezárja, és népi osztagokat hoz létre. Egy név nélkül nyilatkozó forrás szerint a kormány szigorú titokban rendkívüli állapot bevezetésére készül. Eközben az Európai Unió több tagállama, maga Brüsszel és az Egyesült Államok is szankciókat helyeztek kilátásba Ukrajnával szemben.

Az ukrajnai válsághelyzet alakulása hatással lesz az egész közép-európai térségre – ezt mondta hétfőn Bohuslav Sobotka, az új cseh miniszterelnök. A csehek egyeztetnék álláspontjukat a visegrádi csoport országaival (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia). Sobotka nyomást gyakorolna a konfliktusban részt vevő felekre, hogy érjen véget az erőszak, és demokratikus megoldás szülessen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek