Eddig titkolt információk a III. Birodalom vezetőinek mindennapjairól

Heinrich Himmler, a náci rezsim második emberének magánlevelezése, jegyzetei és fotói kerültek bele abba a gyűjteménybe, amit a Die Welt című német napilap tett közzé.

Ország-világ2014. 02. 11. kedd2014. 02. 11.
Eddig titkolt információk a III. Birodalom vezetőinek mindennapjairól

A kollekció 1927-es levelekkel kezdődik – Himmler ekkor még csak udvarolt a későbbi feleségének –, s néhány héttel 1945-ös öngyilkossága előttig tart, így soha nem látott részletességgel és közvetlenséggel mutathatja be a III. Birodalom vezetőinek mindennapjait. Az összeállítás azért is felbecsülhetetlen értékű, mert a náci hatalmasságok személyes dokumentumai nagyrészt megsemmisültek: a segédeik pusztították el, hogy ne kerülhessenek a szövetségesek kezébe, vagy Berlin ostromakor tűntek el.

Az első néhány leközölt részletre a dermesztő hétköznapiság a legtalálóbb jelző. „Auschwitzba utazom. Csókol a te Heinid” – írta Himmler 1942 júliusában. Egy évvel korábban a férfi így kért bocsánatot a feleségétől: „Sajnálom, hogy most először elfelejtettem a házassági évfordulónkat. Sok a dolog mostanság.” A levél folytatásában hozzáteszi, hogy „a harc különösen nehéz, főleg az SS-nek”.

Jacques Schuster német újságíró – aki az anyag hitelesítésével hónapokat töltött el – elmondta, hogy az archaikus német szövegezéssel papírra vetett dokumentumok valódiságáért a náci Németország történelmének legkitűnőbb szakértői vállalták a felelősséget. „Himmler magánember és tömeggyilkos volt, sokszor egyszerre mindkettő. Akadt például olyan napja, melyen azt mondta magának, hogy először a gyerekeivel megünnepli a születésnapját, aztán elutazik Auschwitzba.” A nyájas családapa amúgy szeretőt tartott, aki gyerekeket is szült neki.

A szakemberek szerint az anyagban semmi olyan nincs, ami kétségbe vonná, hogy Himmler szervezte meg a zsidók összegyűjtésére és elpusztítására létrehozott eljárást. A feleségével folytatott levelezésben is visszatérő téma az antiszemitizmus.

Pontosan nem tudni, hogy a dokumentumok hogyan kerültek elő. A helyi lapok úgy tudják, hogy azokat egy izraeli relikviavadász még a hetvenes években vette valamelyik belga bolhapiacon.

A cikk teljes, angol nyelvű verziója Die Welt oldalán olvasható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek