Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sok szó esik manapság arról, milyen energiaforrásokat használjunk. A környezetvédők szerint a napenergia az egyik legtisztább forrás. Ez igaz, csak sajnos nem mindenki számára. A kárvallottak: a madarak.
Kép: IVANPAH, CALIFORNIA, APRIL 05 2013: An aerial view of the Ivanpah Solar Power Facility with left to right Tower 1, 2 and 3, where heliostats installation is nearly completed. Located in the Mojave Desert 40 miles southwest of Las Vegas, The Ivanpah Solar Power Facility is a solar thermal power project, currently under construction, with a planned capacity of 392 megawatts, enough to power approximately 140,000 houses. It will deploy 170,000 heliostat mirrors spread over 4,000 hectares, focusing solar energy on boilers located atop three solar power towers, generating steam to drive specially adapted steam turbines The project, developed by Bechtel, will cost $2.2 billion and be the largest solar farm in the world (photo Gilles Mingasson/Getty Images for Bechtel).
Az elmúlt hetekben helyezték üzembe a világ legnagyobb naperőművét az amerikai Kalifornia állambeli Mojave-sivatagban. A beruházás 2,2 milliárd dollárba (500 milliárd forintba) került. A naperőmű 13 négyzetkilométert foglal el, három tornya negyvenemeletnyi magas, körülöttük 350 ezer tükröt helyeztek el. A tükrök forgathatók, s minden napszakban a tornyok tetejére vetítik a napsugarakat. A tornyokban áramoltatott gőz így 500 Celsius-fok fölé hevül, ez hajtja az áramfejlesztő generátorokat. Az erőmű feladata 140 ezer háztartás ellátása elektromos energiával.
A The Wall Street Journal című gazdasági lap nyilvánosságra hozta, hogy máris rengeteg madár pusztult el, miközben az erőmű felett repültek. De nemcsak a perzselő hő, hanem a napelemek is veszélyt jelentenek számukra. A csillogó táblákat vízfelületnek nézik, tömegesen szállnak le rájuk, s a becsapódás vagy áramütés végez velük. Ezért szövetségi szinten indítottak tudományos vizsgálatot, hogy mit lehetne tenni a madárpusztulás ellen. Sürget az idő, mert az USA több államában is törvényt fogadtak el arról, hogy 2020-ig az elektromos energia egyharmadát megújuló forrásból kell fedezni. Mindenki a madarakat sajnálja – írja a Wall Street Journal –, közben pedig a nagy lármában a helyi indiánok panasza elsikkad. A sivatagi őshonos lakosok ugyanis arra panaszkodnak, hogy a hatalmas tornyok tetején összpontosított erős fény vakságot okozhat, ha valaki védőszemüveg nélkül néz bele.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu