Megússzuk a háborút?

A XXI. század legnagyobb politikai és katonai válságát éljük. Háborús helyzet alakult ki a magyar határ mellett. Orosz és ukrán szuperfegyverek néznek farkasszemet egymással a Krím-félszigeten. Percről percre változik a helyzet, ám ami egyre biztatóbb: a katonai összecsapás elmarad. Az enyhülés átmeneti, a megoldás, amennyiben létezik, még várat magára.

Ország-világHorváth Dorka2014. 03. 07. péntek2014. 03. 07.

Kép: Image: 0186197324, License: Rights managed, A woman pushes a stroller past Russian soldiers who have surrounded the Ukrainian military base in the village of Bakhchisarai, Ukraine, March 3, 2014. The new government of Ukraine accused Russian forces of demanding that Ukrainian forces in the Crimea surrender within hours Monday night. Russia has denied issuing any ultimatum., Place: UKRAINE, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, New York Times, Fotó: Profimedia-Red Dot

A woman pushes a stroller past Russian soldiers who have surrounded the Ukrainian military base in the village of Bakhchisarai, Ukraine.
Image: 0186197324, License: Rights managed, A woman pushes a stroller past Russian soldiers who have surrounded the Ukrainian military base in the village of Bakhchisarai, Ukraine, March 3, 2014. The new government of Ukraine accused Russian forces of demanding that Ukrainian forces in the Crimea surrender within hours Monday night. Russia has denied issuing any ultimatum., Place: UKRAINE, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, New York Times
Fotó: Profimedia-Red Dot

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedd hajnalban döntött. Megvédi a krími oroszokat a szerinte nacionalista új kijevi kormánnyal szemben, de vér nem fog folyni. Visszaküldte a határokon gyakorlatozó katonákat bázisaikra. Putyin délelőtt sajtótájékoztatót tartott, ezen testvérének nevezte az ukránokat és kijelentette, nem tartózkodnak orosz katonák a Krím-félszigeten. A jelzés nélküli egyenruhákban állig felfegyverzett erők helyi önvédelmi szerveződések. A testvér azonban máshogy érzi, Ukrajna szerint 16 ezer orosz katona lehet most a Krímen. Igaz, más kellemetlen bejelentés is érte a rokont. Oroszország ebben a hangulatban nem ismeri el a soron következő választás eredményét, az ukrán adósságok miatt a Gazprom ötven százalékkal megemelte a gázárat. Drágább lett a testvériség. A katonák elvonultak, ám Putyin üzenete világos: eddig és ne tovább! Oroszország nem engedi el Ukrajnát a családból.

De miért éppen a Krím? Történelmi és földrajzi okok láncolják Oroszországhoz a félszigetet. Az orosz arisztokrácia kedvenc nyaralóhelye stratégiai jelentőségű katonai terület, a legfontosabb meleg tengeri kijárat. Szevasztopol kikötőjét 2040-ig bérbe vette az orosz hadiflotta. Nem kell túl sok fantázia ahhoz, hogy elképzeljük, ott eddig is az történt, amit az orosz hadsereg akart. Mostanra a valóságból immár jelkép is lett. A cári birodalom egykori ékköve hatalmi nosztalgiát ébreszt az amúgy is birodalomépítő álmokat dédelgető elnökben. Az ő legfőbb célja annak az Eurázsiai Uniónak a létrehozása, amely gazdasági ellenpontja lehet az Európai Uniónak. Ez Ukrajna nélkül elképzelhetetlen.

Sokakban a hidegháború emléke ötlik fel a kialakult helyzet láttán. A tények azonban óvatosságra intenek. Most nincs szó ideológiai háborúról, és a nagyhatalmak immár egyértelműen elzárkóztak a fegyveres konfliktus vállalásától. A nyugat mihamarabb rendezni akarja a viszonyokat, de minden szereplőt más érdek vezérel, és nem egyforma a vesztenivalója az Oroszországgal szembeni konfliktusban. Míg az EU tagállamai, Németországgal az élen, erősen függnek az orosz energiahordozóktól, az amerikaiak nincsenek ilyen kiszolgáltatott helyzetben. Washington politikai és gazdasági vonalra terelte az ügyet. Az USA felfüggesztette az Oroszországgal folytatott kereskedelmi és beruházási tárgyalásokat, valamint haladéktalanul leállítja a katonai együttműködést. A szankciók között felmerült az orosz vízumkérelmek esetleges visszautasítása, orosz cégek és személyek vagyonának befagyasztása is. A meghirdetett szankciók hatása máris érezhető, a rubel árfolyama történelmi mélyponton van az euróhoz és a dollárhoz képest. A cél Oroszország elszigetelése. S eközben felbukkant még egy ütő játékos a sakktáblán. Kína nyilatkozott. Oroszország mellett foglalt állást.

Mondhatnánk, a helyzet egyre fokozódik. A megoldás pedig egyre távolibbnak mutatkozik. A közelgő ukrán választásokon a népnek egy olyan elnököt kellene megválasztania, akit mindenki elfogad. Oroszország, Ukrajna és a világ. Ilyen jelölt nem tartózkodik jelenleg a politikai porondon. Nem látszik az alagút vége. De félő, még maga az alagút sem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek