Jelentés a zsugorított teremből: Áder-intelmek és magas pozícióba választott volt bőrfejű

Régiek és újak. - Kedd délelőtt megalakult az új Országgyűlés, immáron kevesebb taggal: összesen 199 honatya és honanya mellett 13 nemzetiségi szószóló képviseli majd a polgárok érdekeit az elkövetkező négy évben.

Ország-világHardi Judit2014. 05. 09. péntek2014. 05. 09.

Kép: Országgyülés alakuló ülés OGY 2014.05.05. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Jelentés a zsugorított teremből: Áder-intelmek és magas pozícióba választott volt bőrfejű
Országgyülés alakuló ülés OGY 2014.05.05. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Az Országház előtt kedd reggel fokozott biztonsági őrizet védte a Kossuth teret. A tüntetők dolgát így némileg megnehezítették, bár ez még mindig nem zavarta azt a körülbelül ötven demonstrálót, akik a magyar föld külföldi kézbe juttatását kifogásolták. A képviselőket – már akik sikeresen jutottak át a biztonsági szolgálaton – a Jánosi együttes muzsikája fogadta, felelevenítve ezzel a reformkori országgyűlések hagyományait.

Az ünnepi hangulatot csak fokozta Áder János köztársasági elnök köszöntő beszéde, amelyben imigyen intette a parlamenti képviselőket: bár ellenfelek, ellenségei ne legyenek a hazának. Az elnök után az ülés vezetését a legidősebb képviselő, a 79 éves dr. Turi-Kovács Béla vette át.

Az alakuló gyűlésen esküt tettek a képviselők, többen azonban kiegészítették a közös esküt, tovább maradtak állva, mint társaik.

A frakcióvezetők személyének megválasztásában sem okoztak túl nagy izgalmat a pártok. A Fidesz frakcióvezetője Rogán Antal, a KDNP-é Harrach Péter lett. A szocialisták Mesterházyt választották, a Jobbik pedig Vona Gábort. Az LMP frakcióvezetője Schiffer András lett. Az Országgyűlés házelnöke Kövér László maradt.

A papírforma szerint tehát jelentős változások nem történtek – egyedül az alelnöknek jelölt, jobbikos Sneider Tamás megválasztása körül zajlottak előzetes viták. Az MSZP és az LMP ugyanis kifogásolta, hogy egy volt bőrfejű kerüljön ilyen magas pozícióba. Ám Sneidert nemcsak a pártja, de a többségben lévő Fidesz–KDNP is támogatta. 199 képviselő közül 150-en erősítették meg pozícióját voksukkal. Alelnök lett Sneider mellett Jakab István, Lezsák Sándor és Gulyás Gergely fideszes képviselők, valamint Latorcai János (KDNP) és Hiller István (MSZP).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek