Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Autóvezetéskor a megfelelő sebességfokozatra (vagy -fokozatba) kapcsolunk; a telefonoskisasszony – ahol még van ilyen – kapcsolja az általunk hívott személyt; ha még elfogadhatóan működik az agyunk, előbb-utóbb kapcsolunk egy televíziós vetélkedő valamelyik nehéz vagy ravasz kérdése hallatán stb. Ám én ezúttal egy olyan kapcsolásra utaltam cikkem címével, amelyben még azok sem mindig elég otthonosak, akiknek pedig mindenképpen annak kellene lenniük.
Persze tudunk is,
mégpedig nem is
egy-, hanem többféleképpen.
Bizonyos grammatikai elemeknek, pontosabban ragoknak, jeleknek a megfelelő szavakhoz való szabályos, helyes írásbeli hozzákapcsolására gondolok. Tudom, nem világrengető téma ez, de úgy érzem, mégis érdemes vele foglalkozni.
Kis felsorolásomat olyan példáknak a bemutatásával kezdem, amelyek a -val, -vel határozóragnak az előtte álló névszóhoz való hibás kapcsolásából fakadnak. A legjellemzőbb példa forint szavunk rövidített formájának, az Ft-nek hibásan írt ragos alakja.
Mielőtt a hibás formát itt leírnám, idézem a három évtized óta érvényes akadémiai helyesírási szabályzat 280. pontjából a következő részt: „A rövidítésekhez, jelekhez stb. a toldalékokat kötőjellel kapcsoljuk. Ilyenkor ezek mindig olyan alakjukban járulnak a rövidítésekhez, jelekhez stb., amilyenben a kiejtett formában kapcsolódnának; tehát tekintetbe vesszük az illeszkedés és hasonulás törvényeit is.”
Ez azt jelenti, hogy a forinttal szabályos írása, ha a forintot rövidítjük: Ft-tal. Ennek ellenére az üzletek kirakataiból, a kereskedelmi reklámok szövegeiből szinte naponta szemünkbe tűnik egy-egy hibásan írt Ft-al forma. És nem is csak a forint szó rövidítésével vagyunk így, hanem más rövidítésekkel is. A centiméterrel rövidítéseként ezt találjuk: cm-el (a cm-rel forma helyett), a százalékkal pedig így bukkan elénk: %-al, holott a helyes forma természetesen ez: %-kal.
De hagyjuk a -val, -vel ragot, amely, úgy látszik, különösen sok borsot tör a tollforgatók orra alá. Akad más is! Egy hirdetésben pl. erre a mondatra akadtam: „Eladók összkerék-meghajtású gk-ik munkagépnek.” Ha feloldjuk a nem hivatalos, de nagyon gyakori gk. rövidítést, az „eredmény” nem gépkocsik lesz, hanem gépkocsiik, két i-vel írva. Ez a szóalak más szövegkörnyezetben 50-60 évvel ezelőtt történetesen még jó lett volna, pl. így: „Az ő gépkocsiik mind nagyjavításra szorulnak”, de ma már nem, mert azóta ilyen formát öltött: gépkocsijaik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu