Sajnos eljutottak ide a szívférgesség hordozói

Végzetes lehet a szúnyogcsípés. - A mögöttünk hagyott enyhe telet az európai szúnyogfajok nőstényeinek nagy része átvészelte, s mivel a tavasz is hetekkel korábban érkezett, a megszokottnál hamarabb számíthatunk az első kirajzásokra.

Ország-világDr. Böő István2014. 06. 05. csütörtök2014. 06. 05.

Kép: Image: 0103059493, License: Rights managed, Mosquito sucking blood, computer artwork. The mosquito is using its proboscis to pierce the skin of its host and suck blood on which to feed. Mosquitoes (family Culicidae) are a vector for several human diseases, such as malaria and yellow fever. Only the female of the species suck blood., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM, Fotó: Profimedia-Red Dot

Mosquito sucking blood, computer artwork
Image: 0103059493, License: Rights managed, Mosquito sucking blood, computer artwork. The mosquito is using its proboscis to pierce the skin of its host and suck blood on which to feed. Mosquitoes (family Culicidae) are a vector for several human diseases, such as malaria and yellow fever. Only the female of the species suck blood., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM
Fotó: Profimedia-Red Dot

A szúnyogszezon most kezdődik és egészen októberig tart. Vért kizárólag a nőstény szúnyogok szívnak, mert a vér fehérjéi nélkül petéik életképtelenek. A hímek ártalmatlanok, növényi nedvekkel táplálkoznak, csak néhány napig élnek, a párosodás után elpusztulnak.

A legnagyobb veszélyt természetesen azok a szúnyogfajok jelentik, amelyek különböző fertőző és parazitás betegségeket terjeszthetnek. A szúnyogok az egyes betegségek fenntartásában vagy terjesztésében háromféle módon vehetnek részt:

- mechanikai vektorként: a kórokozókat csupán szállítják és „beoltják”, a kórokozó bennük nem szaporodik (pl. a házinyúl myxomatózisánál);
- biológiai vektorként: a kórokozók (vírusok, baktériumok, paraziták különböző fejlődési alakjai) a szúnyogok „szúrókészülékében” szaporodnak is (pl. juhok kéknyelvbetegségénél);
- köztigazdaként: a kórokozó bizonyos fejlődési alakjai a szúnyogban fejlődnek tovább (pl. húsevők szívférgességénél).

A nálunk honos csípőszúnyogok mellett a globális felmelegedés nyomán sajnos megjelentek, sőt egyre gyakoribbak a korábban a mediterrán övezetekben honos szúnyogfajok is. Többek között ezzel kapcsolatos a húsevők körében az utóbbi évtizedben nálunk is megszaporodó szívférgesség, hiszen korábban csak a külföldről, főként a dél-európai országokból behozott kutyákon fordult elő. A betegség kifejlődéséhez két gazda szükséges: végleges gazda (legtöbbször a kutya) és köztigazda (a szúnyog).

A kórokozó a Dirofilaria immitis nevű parazita fonálféreg, melynek hímjei 10-15, nőstényei 20-25 centisre is megnőhetnek. Főleg a szabadon tartott, vízparton vagy erdőben sétáltatott kutyákban fordul elő, de minden kutyára veszélyes.

A féreg petéiből apró mikrofiláriák kelnek ki, melyek a fertőzött kutya- és macskafélék vérében keringenek, de itt nem fejlődnek tovább. A nagyon apró, szabad szemmel nem is látható mikrofiláriákat különböző szúnyogfajok veszik fel, amikor a fertőzött állatból vért szívnak. A szúnyogban többszöri vedlés után alakul ki a féreg fertőzőképes alakja, a 3. stádiumú lárva, mely a szúnyog szájszervébe vándorolva az újbóli vérszívás során kerül az új gazda bőre alá, ahol további két vedlése történik. Ez az éretlen, de már fertőző alak elvándorol a tüdőartériába és a szívbe, itt válik érett felnőtt alakká, s kezdi meg a féreg az ivaros szaporodást.

A kifejlett férgek először a tüdőartériában telepednek meg, majd amikor a számuk eléri a 40-50 darabot, akkor megkezdik a szív üregeit (pitvar, kamra) kitölteni.

A tüdőartériákban és a jobb szívfélben lévő szívférgek sokáig nem okoznak tüneteket, de ezek a férgek számának növekedésével megszaporodnak: köhögés (nemegyszer vérköhögés), nehezített légzés, gyors kifáradás, lesoványodás, a szív elégtelen működése miatt hasvízkór kialakulása. A betegség a 3–8 éves kutyáknál a leggyakoribb, de érdekes, hogy a sokat mozgó, aktív, sportos, „edzett” kutyákon korábban is jelentkezhet, s ezeknél a tünetek súlyosabbak is.

A betegség kimutatása vérvizsgálattal, röntgennel, de helyi tesztekkel is lehetséges. Gyógykezelésre van mód, de hosszadalmas, s rendkívül körültekintően kell végrehajtani, mert a hatóanyagtól elpusztított, szétesett férgek tüdőembóliát, trombózist okozhatnak.

A kezelés alatt az állat szigorú mozgáskorlátozása javasolt. A kórjóslat így is kétséges, súlyos esetekben kedvezőtlen, ezért mindenképpen a megelőzésre kell törekednünk.

A szúnyogcsípések „kivédése” aligha lehetséges, ezért szezonban javasolt a kutyát 8 hetes életkortól havonta valamelyik megelőző készítménnyel kezelni (ilyen készítmény ma már több is van). A szúnyogok képesek megfertőzni az embert is, azonban az ember nem a megfelelő, végleges gazda, ezért a kórfejlődés más irányt vesz, így a húsevőkre jellemző szívférgesség nem alakul ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek