Egészségügy: így nem maradhat! Mindenképpen fizetünk?

Valaminek változnia kell – jelentette ki az egészségügyért felelős államtitkár, Zombor Gábor –, hiszen mind az egészségügyben dolgozók, mind a finanszírozók, mind a betegek látják, érzik, hogy a rendszer változtatásra szorul. Az új államtitkár a hálapénz megszüntetését szorgalmazza.

Ország-világHardi Judit2014. 07. 18. péntek2014. 07. 18.

Kép: Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikája lett az „Év kórháza” betegellátás keringés orvos doktor 2013 01 11 Fotó: Kállai Márton

Egészségügy: így nem maradhat! Mindenképpen fizetünk?
Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikája lett az „Év kórháza” betegellátás keringés orvos doktor 2013 01 11 Fotó: Kállai Márton

„Nem lesz fizetős az egészségügy” – ezt már nem a konferencián, hanem egy minap adott interjújában erősítette meg Zombor Gábor. A rezidensszövetség azon javaslatára utalt, amely szorgalmazza a hálapénz ki- és a fizetős orvosválasztás bevezetését. Az államtitkár szerint ahhoz, hogy a hálapénz intézménye rövid időn belül már a múlté legyen, legfontosabb lépés az átláthatóság.

Amint azt egy budapesti konferencián múlt szerdán elmondta, ahhoz, hogy a pluszforrásokat bevonhassa és megfelelően használja fel a rendszer, „először meg kell vizsgálni, hogy az hatékonyan és optimálisan gazdálkodik-e a jelenleg rendelkezésre álló pénzügyi kerettel.”

Az ellenzék sem hagyhatta szó nélkül a hálapénzmentes egészségügy vízióját. Laskovics Edina, az MSZP egészségpolitikusa szerint a hálapénz megszüntetése az egészségügy rezsicsökkentése lehetne.

A fizetős orvosválasztás azonban nem oldaná meg az egészségügy problémáját, ezzel az állam csak a boríték és az orvos közé áll, a beteg ugyanúgy fizet a szolgáltatásért.

Az államtitkár kijelentette: egyelőre még nem dőlt el, hogy van-e létjogosultsága egy ilyen rendszernek. „Vélhetően a betegek fogják eldönteni, hogy elinduljon vagy sem az orvosválasztás díjazása. Egyelőre erről nincs szó.” Az államtitkár szerint azonban egyértelmű, hogy a helyzet a következő években fejlődni fog. Nem kevés pénz forog ugyanis jelenleg az egészségügyben – és ezt szintén Zombortól tudjuk –, jelenleg több mint 300 milliárd forintnyi beruházásból szépülnek vidéki kórházak, javulnak a munkakörülmények, korszerűsödnek az eszközök. Az összeg persze javarészt uniós forrásból érkezik.

De hiába állítja Zombor, hogy az utóbbi években javult a helyzet, és még további átszervezésekre lehet számítani, az orvosokat – főleg a fiatalokat –, úgy tűnik, nem sikerül meggyőznie, sorra veszik az egy irányba szóló repülőjegyeket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek