Így állunk most

Július 4-én az Országgyűlés elfogadta a devizahitelesek megsegítését célzó első törvényt, amely a devizahitel-szerződések tisztességtelen feltételeinek kiküszöbölésével fenntartja a megkötött szerződéseket. Semmisnek mondja ki az árfolyamrést (az eltérő vételi és eladási árfolyamok alkalmazását), helyette a folyósított és a törlesztett összeget vagy a devizában megállapított bármilyen költséget, díjat, jutalékot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos devizaárfolyamán kell meghatározni.

Ország-világSZ. G.2014. 07. 26. szombat2014. 07. 26.
Így állunk most

Áder János államfő július 14-én aláírta a törvényt. Ez a napokban megjelenik a Magyar Közlönyben, majd az azt követő 8. napon lép hatályba.

Ezután haladéktalanul és soron kívül felfüggesztik a végrehajtásokat azokban az ügyekben, amelyekre kiterjed a törvény. Az intézkedések felfüggesztése vonatkozik a devizaalapú hitelszerződések, a forintalapú fogyasztásihitel-szerződések, valamint a lízingszerződések alapján indult végrehajtási eljárásokra; ezek az összes végrehajtási eljárás 30–40 százalékát jelentik – tájékoztatott Schmidt Zoltán, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnökségi titkára. A végrehajtás mindaddig szünetel, ameddig újabb törvényi rendelkezés nem születik a hitelesek ügyében.

A letiltásokra (például a munkabérből) tett intézkedéseket szintén felfüggesztik, viszont az adósok továbbra sem adhatják el vagyontárgyaikat.

A bankok se pihenhetnek! A törvény hatályba lépését követően 30 napjuk van arra, hogy pert indítsanak az ügyben az állammal szemben – több pénzintézet fontolgatja is. Ezenkívül 90 napon belül kell átszámolniuk a folyósítás és a törlesztés összegét visszamenőleg. Az átszámítás alapján a fogyasztóval külön törvényben meghatározott módon kell elszámolniuk a pénzintézeteknek.

Vagyis vissza kell fizetniük azt az összeget, amelyet a törvény szerint jogtalanul kértek az ügyfelektől. A jogszabály egyes rendelkezései a forinthitelesekre is vonatkoznak, a végtörlesztett hitelszerződésekre azonban nem, és azokra sem, akik kölcsönszerződését az eszközkezelő rendezte.

Július 15-én törvénykezési szünet kezdődött az ország bíróságain. De a soron kívüli ügyekben – amilyenek a bankok devizahiteles perei – folyamatos lesz a munka. Egyes becslések szerint akár 400 ezer pert is indíthatnak a pénzintézetek az állammal szemben.

Folytatás ősszel várható, amikor a parlament újra munkába áll.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek