Rémisztő kór fenyeget

Több helyütt felbukkant a lépfene. - Laborok csúcsra járatva.

Ország-világH. E.2014. 07. 11. péntek2014. 07. 11.

Kép: Tiszafüred, 2014. július 4. Az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. munkatársa dolgozik egy Tiszafüred-Kócsújfalu közelében található szarvasmarhatelepen 2014. július 4-én. Lépfenefertőzés gyanúja miatt öt ember került kórházba, mivel az elmúlt napokban a telepen két szarvasmarhát vágtak le illegálisan, amelyekről feltételezni lehetett, hogy betegek, de erről az állategészségügyi hatóságot nem értesítették. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt, Fotó: Czeglédi Zsolt

Rémisztő kór fenyeget
Tiszafüred, 2014. július 4. Az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. munkatársa dolgozik egy Tiszafüred-Kócsújfalu közelében található szarvasmarhatelepen 2014. július 4-én. Lépfenefertőzés gyanúja miatt öt ember került kórházba, mivel az elmúlt napokban a telepen két szarvasmarhát vágtak le illegálisan, amelyekről feltételezni lehetett, hogy betegek, de erről az állategészségügyi hatóságot nem értesítették. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Fotó: Czeglédi Zsolt

Kolbászméreg a szarvasgombás pestóban, calici vírus a Balatonban, legutóbb pedig lépfene a marhahúsban – ezen a nyáron a baktériumok és vírusok utáni hajsza alaposan megdolgoztatja az Nemzeti Élelmiszerláncbiztonsági Hivatal (NÉBIH) laboránsait.

Nemrégiben egy Tiszafüred melletti szarvasmarhatelep dolgozói és családtagjaik a lépfene-(anthrax) baktériummal fertőződtek meg. A tulajdonos – noha tudta, hogy betegek az állatok – elmulasztotta értesíteni az állategészségügyi hatóságot. Több marhát is levágott, a húsukat pedig feketén értékesítette. Miután kiderült, hogy hat telepi dolgozó tüneteit az anthrax okozhatta, a NÉBIH vizsgálatot indított: a helyszínen talált fagyasztott húsból kimutatták a lépfene-baktériumot. Az elmúlt hétvégén további két embernél léptek fel a bőranthraxra jellemző tünetek, a fertőzötteket a debreceni Kenézy kórházba szállították, ahonnan pár napos antibiotikumos kezelés után hazatérhettek.

Az állattartó telepiek felelőtlensége még ennél is sokkal súlyosabb következményekkel járhatott volna: a fertőzött húsból ugyanis a közétkeztetésben tevékenykedő, több konyhát is üzemeltető Füredi Hableány Bt.-hez is jutott. Így akár kétezer ember tányérjára is kerülhetett belőle: az ellenőrizetlen marhahússal gyerekek és idősek egészsége került veszélybe. A konyha működését a hatóság felfüggesztette.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat is rögtön intézkedett: megelőző antibiotikumos kezelést kaptak mindazok, akik bár nem betegedtek meg, de érintkezésbe kerülhettek a fertőzött szarvasmarhák húsával, netán fogyasztottak is belőle. Az állatorvosok beoltották a fertőzés veszélyének kitett környékbeli állatokat. Tiszafüred környékén most attól tartanak, hogy a nem kívánt hírverésnek kárát láthatja a helyi vendégforgalom: számos szállásfoglalást máris visszamondtak, a nyaralók bizalmatlanok a környékbeli kifőzdékkel és büfékkel szemben. Az ügy kárvallottja lett ötven tiszafüredi kisiskolás is: bár makkegészségesek, a lépfenefertőzés miatt nem engedték be őket a zánkai gyermeküdülőbe.

Pár nappal később Heves megyében is felbukkant a lépfene. Egy gyöngyösi férfi került kórházba bőranthrax gyanújával. Szakértők szerint az eset nem áll összefüggésben a Tiszafüreden történt megbetegedésekkel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek