Sportnapló: Lejárt a 'mágusok' korszaka, a sikerhez csapat kell

Ellobbant a futballnyár! A meteorológiai évszak még jó ideig eltart, ám a következő focinyárra négy évet kell várni, amikor majd Oroszország felé indulhat meg az újkori népvándorlás a 21. FIFA-tornára. Hogy milyen volt a brazilok által szervezett, 20. labdarúgó-világbajnokság?

Ország-világPalágyi Béla2014. 07. 18. péntek2014. 07. 18.

Kép: RIO DE JANEIRO, BRAZIL - JULY 13: Players of Germany dance around the World Cup trophy in celebraton after the 2014 FIFA World Cup Brazil Final match between Germany and Argentina at Maracana on July 13, 2014 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Mike Hewitt - FIFA/FIFA via Getty Images), Fotó: Mike Hewitt - FIFA

Germany v Argentina: 2014 FIFA World Cup Brazil Final
RIO DE JANEIRO, BRAZIL - JULY 13: Players of Germany dance around the World Cup trophy in celebraton after the 2014 FIFA World Cup Brazil Final match between Germany and Argentina at Maracana on July 13, 2014 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Mike Hewitt - FIFA/FIFA via Getty Images)
Fotó: Mike Hewitt - FIFA

Szakmai szempontból nem különösebben emlékezetes, ám megdöbbentő, hogy politikai-közéleti eseményként mennyire saját maga fölé emelkedett. Elképzelhető, hogy a brazilok gyenge szereplésébe (4. hely, 1-7-es zakó Németországtól, 0-3-as vereség Hollandiától) belebukik a kormány, sőt jóval az őszi választási kampány előtt már azt jósolják, hogy Dilma Rousseff államelnök elbúcsúzhat a posztjától – valóban nem ő volt a legnépszerűbb a lelátón a VIP-páholyban. A házigazdák nem ejtették ámulatba a világot, de ez csupán a válogatottjuk játékára vonatkozik, mert a rendezéssel nem akadt különösebb gond. Azt is mondhatnánk: Brazília nagyvonalú temetést tartott saját futballjának.

Az nyilvánvalóvá lett, hogy lassan-lassan kiegyenlítődik a kontinensek közötti futballtudásbéli különbség: Ausztráliát nem lehet már leírni, sem az Egyesült Államokat kézlegyintéssel elintézni, de a futballtérképen véget ért Afrika felfedezése is: Kamerun, Elefántcsontpart, Ghána már nem számít csupán „gyémántlelőhelynek” a futballban.

A németek bebizonyították, hogy ezen a szinten a tehetség mellett csakis a szervezettség, a mindenre odafigyelés, a hétköznapok következetes munkája hozhat eredményt.

E célirányos tevékenység nem nélkülözheti a világszintű szakmai tudást, mára lejárt a „mágusok” korszaka, a hosszú távú teammunka vezet a dobogó tetejére. Nem láthattunk emlékezetes sztárprodukciókat, így Lionel Messi néhány fontos gólja és megmozdulása elég volt ahhoz, hogy őt válasszák a vb legjobb mezőnyjátékosának (a legjobb kapus a német Manuel Neuer lett), ám egyedül nem volt képes Argentínát felvonszolni a dobogó legmagasabb fokára (mint tette azt Maradona 1986-ban). A sikerhez csapat kell, ami már nem is 11 ember, hiszen a kispadon is legalább négy-öt kivételes képességű játékosra van szükség – olyanra, mint Mario Götze, akit a 88. percben küldtek be a pályára, s aztán eldöntötte a világbajnoki cím sorsát.

Ha innen nézzük féltehetségű, kedvetlen légiósokkal teletűzdelt honi futballunkat: ez a világbajnokság sem volt a miénk. Egy kicsit más az igazi foci, mint amit nemrég Hollandiában a mi 8-1-es vereségünkkel áraztak be…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek