Többmilliós hivatali baki

Egy férfi használt autót vett, ám hamarosan kiderült, hogy azt majdnem a vételárnak megfelelő nagyságú hitel terheli.

Ország-világDr. Tanács Gábor2014. 07. 18. péntek2014. 07. 18.
Többmilliós hivatali baki

Mivel a vevő addigra már kifizette a teljes vételárat, ezért elég nagy bajba került: a hitelintézet zálogjoga rajta volt az autón, vagyis bármikor érvényt szerezhetett a követelésének, míg az eredeti tulajdonos elköltötte a vételárat, tehát tőle lehetett ugyan követelni a pénzt, csak éppen behajtani nem.

Felvetődött a kérdés: hogyan sikerült az eladónak úgy továbbadni az autót, hogy a kocsit terhelő zálogjogról a vevő nem szerzett tudomást?

Ugyanis ilyen esetekben a jelzálogjogot bejegyzik a gépjármű törzskönyvére, ami pedig a kocsit finanszírozó hitelintézethez kerül. A mi esetünkben az önkormányzat munkatársa – tévedésből vagy szándékosan, nem tudni – egyrészt nem vezette rá a törzskönyvre a jelzálogot, másrészt a törzskönyvet nem a hitelintézetnek, hanem az új tulajdonosnak postázta. Így a pórul járt vevő a nyilvánvalóan simlis eladó mellett az önkormányzatot is beperelte.

Az önkormányzat természetesen nem akarta elvinni a balhét, ezért az illetékesei minden módon igyekeztek kibújni a felelősség alól. Érveltek azzal, hogy a felperes az önkormányzatot perelte be, viszont az ügyében a polgármesteri hivatal járt el, s az nem ugyanaz. A Kúria kétszer küldte vissza az ügyet másodfokra, mert az ítélőtábla még a Kúria világos utasítása ellenére is állította, hogy a polgármesteri hivatal nem az önkormányzat. Mikor sikerült tisztázni, hogy a polgármesteri hivatal igenis az önkormányzat része, megint elutasították a pórul járt vevő keresetét, mondván, hogy a törzskönyvre nem is kell rávezetni az elidegenítési és terhelési tilalmat, csak a gépjármű-nyilvántartásba, amit meg is tettek. A törzskönyvre azért nem kellett rávezetni semmit, mert az úgyis a hitelintézetnél lett volna, csak éppen véletlenül nem oda küldték, mert az irodai programjuk csak a tulajdonosnak engedte postázni.

Az ügyet végül a Kúria döntötte el, amely kimondta: a törzskönyvre igenis rá kellett volna vezetni az elidegenítési és terhelési tilalmat, s a megfelelő helyre is kellett volna kiküldeni.

Továbbá a polgármesteri hivatal igenis része az önkormányzatnak, ezért az autó árát vissza kell fizetniük a vevőnek. Mindez nagyjából tíz évet vett igénybe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek