Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Világjárvány fenyeget? - Idestova fél éve megállíthatatlanul terjed Nyugat- Afrikában az Ebola vírus, eddig már több mint 850 emberéletet követelt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint katasztrofális következményekre lehet számítani.
Kép: Image: 0200062144, License: Rights managed, Locals watch workers with Doctors Without Borders as they disinfect after leaving a private clinic working to combat the spread of the Ebola virus in Teldou, Guinea, July 10, 2014. Health workers in Guinea are now battling two enemies: the unprecedented Ebola epidemic, which has killed more than 660 people in four countries since it was detected in March, and fear, which has produced growing hostility toward outside help., Place: GUINEA, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, New York Times, Fotó: Profimedia-Red Dot
Az Ebola 1976-os megjelenése óta az idei a legkegyetlenebb, a legtöbb halálos áldozatot követelő járvány. Guineából indult, majd Sierra Leonéra, Nigériára és Libériára is átterjedt. Libéria fővárosából, Monroviából repült Lagosba az a libériai férfi, aki rosszul lett a gépen, majd a leszállást követően még aznap meghalt Ebolában. A járvány ezzel elérte az afrikai kontinens legnagyobb, 13 milliós városát is. Az érintett országok lezárták a határaikat és egészségügyi szükségállapotot rendeltek el. A gyenge közbiztonság miatt azonban nehéz ellenőrizni az utazókat. Afrikából csak pár órás repülőút Európa több nagyvárosa, így könnyen előfordulhat, hogy a kórokozó távoli úti célokra is eljut.
– Pánikra nincs ok – igyekszik mindenkit megnyugtatni dr. Nagy Károly, a Semmelweis Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézetének professzora. Ha át is terjedne Európába a vírus, kevés az esély arra, hogy az afrikaihoz hasonló méretű járványt okozna. – Az Ebola a megfertőzött ember testnedveivel való közvetlen érintkezés útján terjed. Ez legtöbbször vér, de lehet széklet is, a különböző nyálkahártyákon megtalálható váladék vagy mondjuk izzadmány. Vagyis, ha valaki olyan repülőn utazik, amelyen ebolás beteg is ül, nagy valószínűséggel nem lesz baja.
Adódik a kérdés: ha mindezt tudjuk, vajon miként lehetséges, hogy felkészült, védőruhába öltözött orvosok is a fertőzés áldozataivá váltak?
– Ilyenek a vírusok. Nem tudjuk pontosan, hogy a testváladékokban milyen hosszú ideig maradnak nem csak élet-, de fertőzőképesek is. A helyszínen dolgozó egészségügyi személyzet védőruhát, kesztyűt, maszkot, szemüveget visel, de a környezetükben is sok helyütt megbújhat a betegektől származó szennyeződés. Például ha észrevétlenül olyan törülközőre csöppen a páciens vére, amiben az orvos megtörli a kezét, ez már elegendő ahhoz, hogy elkapja a fertőzést – magyarázza Nagy professzor. – Változatlanul rejtély a tudomány számára, merre lehetnek azok a búvóhelyek, ahol az Ebola vírus képes életben maradni, mint ahogyan az is, hogy miképpen terjed. A járványok hirtelen alakulnak ki, azután maguktól megszűnnek.
Nem tudjuk, miért. A legutóbbi információk szerint trópusi denevérek terjeszthetik a kórokozót. A WHO kutatói az emlősállatok mellett már két évtizede vizsgálják a madarakat és még a rovarokat is, egyelőre azonban nincs minden kétséget kizáró bizonyíték arra, hogy mely szervezetekben lappang az Ebola – magyarázza a szakértő.
A járvány megállítására az egyetlen megoldás a karantén. Az Ebola-gyanús eseteket azonnal el kell különíteni, nagy hangsúlyt helyezve a fertőtlenítésre. Az olyan egyszerű eszközök, mint a fehérítők vagy a szappan is hatásosak lehetnek, de az is megteszi, ha a fertőzötteket egyszerűen kiteszik a napfényre. A vírusok ugyanis nem szeretik az UV-sugárzást, hamar tönkremennek, beszáradnak.
Az Ebola ellen jelenleg nincs gyógyszer, sem védőoltás. A betegeket különböző gyulladásgátlókkal, fájdalomcsillapítókkal és véralvadásfokozókkal kezelik. – Kétségtelenül akad, aki felépül az Ebolából – folytatja a professzor –, ami azt jelenti, hogy a szervezete védekezőképessége nem vallott teljes kudarcot. Ez idő szerint azonban senki nem tudja, vajon a szervezet által termelt ellenanyagok vagy a kapott gyógyszerek milyen dózisa, koncentrációja segíthet.
A WHO 100 millió dollárt, vagyis 23 milliárd forintot költ az Ebola megfékezésére, és nemzetközi tudósgárdát küldött a térségbe. Ezért az a szomorú tény, hogy az eddigi járványokhoz képest most nagyon sokan megfertőződtek – a halálozási arány 60-70 százalékos –, több lehetőséget ad a betegség terjedési módjának vizsgálatára, a különböző terápiák kipróbálására. A szakértők egyelőre nem képesek lépést tartani a vírus terjedésével, úgy vélik, hogy a legjobb esetben is legalább hat hónapba telik, mire a járványt megfékezik.
Magyarországon ebolás esetnek még a gyanúja sem fordult elő sosem. Ha mégis felbukkanna a kórokozó, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház felkészült a betegek biztonságos elkülönítésére és ellátására.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu