Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Maroknyian maradtak. - Ahogy az európai ember kirajzott a távoli kontinensekre, úgy szorultak vissza az ott élők. Az őslakosok aránya az egész népességhez képest ma már csak a korábbi töredéke. Pedig eltűnésükkel mindenki szegényebb lenne, hiszen mérhetetlen tudás, ősi tapasztalatok birtokosai – állapította meg az ENSZ, amely a napjukat augusztus 9-re jelölte ki.
Kép: Members of an unknown Amazon Basin tribe and their dwellings are seen during a flight over the Brazilian state of Acre along the border with Peru in this May 2008 photo distributed by Survival International. Survival International estimates that there are over 100 uncontacted tribes worldwide, and says that uncontacted tribes in the region are under increasing threat from illegal logging over the border in Peru. REUTERS/Funai-Frente de Protecao Etno-Ambiental Envira/Handout (BRAZIL). FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO ARCHIVES. NO SALES. NO COMMERCIAL OR BOOK SALES., Fotó: HO
Felröppent nemrég a hír: valahol az őserdők mélyén a világtól eddig elszigetelten élő törzset fedeztek fel. Már a kijelentésben is érződik a fehér ember gőgje: mintha valami különleges bogárfajról volna szó. Fogalmazzunk tehát inkább úgy: egy dél-amerikai őslakos törzs tagjai először kerültek kapcsolatba a külvilággal.
Sokan talán csodálkoznak: még mindig vannak számunkra ismeretlen életformájú népcsoportok? Bizony, s nem is kevesen. A bennszülöttek védelmével foglalkozó londoni székhelyű Survival International nemzetközi szervezet szerint a világon körülbelül száz ilyen törzs létezik.
Közülük 85 Dél-Amerikában – Brazíliában és Peruban –, de megtalálhatóak a délkelet-ázsiai szigetvilágban is. Idő kérdése, hogy mindez meddig marad így. Az viszont bizonyos, hogy a perui törvények még a felkutatásukat is tiltják. Miért? Elsősorban a megmaradásuk érdekében. Az olyan egyszerű fertőző betegségek ugyanis, amelyek legyőzése a civilizációban élő emberek szervezete számára nem gond, nekik az életükbe kerülhet – hiszen immunrendszerük nincs felkészülve rá.
A száz népcsoport között találhatóak olyanok is, amelyek valaha kapcsolatot tartottak a hódítókkal, ám megismerve őket, inkább nem kérnek a „barátságukból”. Ezek közé tartozik például a dél-amerikai mashco-piro törzs, melynek tagjait addig irtottak, amíg a maradékuk bő száz éve az ültetvényeiket hátrahagyva, az őserdőkbe menekülve váltott vadászatra-halászatra.
A kapcsolatfelvételt nehézzé, sőt szinte lehetetlenné teszik a nyelvi korlátok is. Ezt viszont többször is kihasználták már a területükre ácsingózó telepesek. Az indiánok védelmére hivatott brazil kormányszerv, a FUNAI igyekszik a törzsek számára az életmódjukhoz szükséges nem kis területet fenntartani. Ha viszont nem léteznek – mert titokban eltették őket láb alól –, akkor a területen szabad a gazda. Marhapásztorok támadását követően például az akantsu törzs tagjai közül csupán néhányan maradtak életben. Az igazságszolgáltatás tehetetlen, hiszen nincs tolmács, aki a tanúvallomásaikat a bíróság előtt lefordítaná.
Ők is, akárcsak számos egyéb népcsoport, anélkül tűnhetnek el, hogy a természettel való együttélésük módját, tudásukat, nyelvüket, kultúrájukat, hitüket egyáltalán valaha is megismerhettük volna.
ELSŐBBEK AZ ELSŐKNÉL
A külvilággal napjainkban kapcsolatot teremtő vagy ez elől elzárkózó törzsek azonban csupán a töredékét jelentik egy-egy terület őslakosainak.
Hogy kik is azok az őslakosok? Könnyűnek tűnik a válasz: azok, akik először érkeztek egy bizonyos területre. Ám, hogy kik ők, annak a megválaszolásánál már bajban vagyunk, hiszen minden elsőknél voltak még elsőbbek, a legeslegelsők kiléte pedig információk híján általában a múlt homályába vész. Maradjunk mi most annál az egyszerű meghatározásnál, hogy őslakosok azok, akiket az európaiak a hódításuk során az adott területen találtak.
Amerika őslakosai 12-15 ezer évvel ezelőtt érkeztek a Bering-szoroson keresztül. Amikor jó ötszáz évvel ezelőtt a kontinenst a fehér ember is felfedezte a maga számára, 25 milliónyian voltak. A véres népirtások, az indián magaskultúrák elpusztítása ellenére egyes országokban ma is jelentős számban él – néhol az európaiakkal keveredett – őslakosság. Az Egyesült Államok és Kanada területén az őslakosok és a hódítók között több száz évig tartó csatározás az utóbbiak totális győzelmével végződött.
Kevés indián vált az amerikai társadalom részévé, ma nem csak az alkohol és egyéb tudatmódosító szerek tizedelik őket a számukra kijelölt táborokban, hanem a civilizációs betegségek is.
Ausztráliába körülbelül 50 ezer évvel azelőtt jöttek Ázsia felől azoknak az őslakosoknak a felmenői, akik az angolok 1788-as érkezésekor a kontinensen éltek. Lélekszámuk nem érte el az egymilliót, s 250-300 nyelven beszéltek. Körülbelül ma is ugyanennyien vannak, ám a nyelvek harmadát már senki sem beszéli.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu