Fenséges ragadozó - vagy szárnyas gyerekrabló?

Imponáló adatok: súlya a 7 kilót, testhossza a 90, szárnyfesztávolsága pedig a 220 centit is elérheti. Ha belelendül a vadászatba, repülési sebessége, amellyel a zsákmányra lecsap, az óránkénti 240 kilométert is megközelíti. Vadászterülete kiterjedhet akár 500 négyzetkilométerre is, hatalmas fészke (melyet nagy fákra vagy sziklaormokra rak) gyakran 3 méter magas, átmérője másfél méteres.

Ország-világValló László2014. 08. 16. szombat2014. 08. 16.

Kép: Image: 0088455310, License: Rights managed, Golden Eagle (Aquila chrysaetos), adult, in flight, landing with talons outstretched, captive, Scotland, United Kingdom, Europe, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imageBROKER, Fotó: Profimedia-Red Dot

Fenséges ragadozó - vagy szárnyas gyerekrabló?
Image: 0088455310, License: Rights managed, Golden Eagle (Aquila chrysaetos), adult, in flight, landing with talons outstretched, captive, Scotland, United Kingdom, Europe, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imageBROKER
Fotó: Profimedia-Red Dot

Tollazata barna, a tollak vége szürkés. Lábai hosszúak és vastagok, éles karmokban végződnek. Csőre nagy, horgas, erős. Mindezek Eurázsia legnagyobb és sokak szerint legszebb ragadozó madarának, a szirti vagy kőszáli sasnak a jegyei.

Otthona a sziklafalakkal tagolt magas hegyvidék és a nyílt területek – hazánkban az Északi-középhegységben, télen a Hortobágyon találkozhatunk vele. Abban is különleges, hogy a testsúlyánál jóval nagyobb emlősöket is képes legyűrni, így olykor még a rénszarvast, a gímszarvaskölyköt, az őzet is zsákmányul ejti. Ezekkel a földön végez, a kisebb testű állatokat – nyulat, ürgét, mormotát, ritkábban halat – magával ragadja a levegőbe.

A nagy velencei utazó, a XIII–XIV. század fordulóján élt Marco Polo a közép-ázsiai kirgiz törzseknél tett látogatása nyomán arról számol be, hogy azok számos szirti sast idomítottak be szarvasok, vadkecskék, rókák, farkasok vadászatára. Egyébként a farkasok ilyen módú gyérítése több évszázados hagyomány Belső-Ázsiában – az egyik kirgizek idomította sasról följegyezték, hogy tizennégy farkast ejtett el egyetlen nap alatt.

A szirti sas évente egyszer költ, ekkor a tojó 2 tojást rak a fészekmonstrumba, amelyen jó negyven napig kotlik. A kicsik 70 nap múlva repülnek ki a fészekből, miközben egyikük sok esetben elpusztul. Fokozottan védett, eszmei értéke 500 ezer forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek