Mutatós számok - de Ausztriában jobban teljesítünk

Többen indulnak reggel munkába, mint tavaly ilyenkor – derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adataiból. Nyugat-Dunántúlon csökkent a legnagyobb mértékben az álláskeresők száma, míg Észak-Magyarországon még mindig komoly gondokat okoz a munkanélküliség. A közfoglalkoztatás is jelentős mértékben javítja a számokat.

Ország-világHardi Judit2014. 08. 29. péntek2014. 08. 29.
Mutatós számok - de Ausztriában jobban teljesítünk

Győrben egyre kevesebben bogarásszák az álláshirdetéseket. Az ország egész területére jellemző, hogy júliusban tovább csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma, Győr-Moson-Sopron megyében azonban jóval az országos átlag felett teljesített a munkaerőpiac. Nem így történt Észak-Magyarországon, ahol javultak ugyan az elhelyezkedési lehetőségek, ám ott az országos munkaerő- növekedés átlagának csak a felét érték el. Mindannak ellenére, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú- Bihar megyében a legnagyobb a támogatott munkaerőigény-kínálat.

A mostani, optimizmusra okot adható adatok szerint éves szinten 83 ezer, havi viszonylatban pedig 24,4 ezer fővel mérséklődött a munkanélküliség. Akinek nem jut állás, az gyakran segélyt sem kap: mintegy 230 ezer ember (az álláskeresők több mint fele) nem részesül semmilyen ellátásban, állami támogatásban.

A körülbelül 414 ezer álláskeresőből mindössze 184 ezren jogosultak pénzbeli ellátásra – ez lehet álláskeresési segély vagy szociális jellegű támogatás. A munkanélküliek nemek szerint nagyjából egyenlő mértékben oszlanak meg: 204 ezer férfi és 210 ezer nőnek nem volt júliusban állása. Iskolázottság tekintetében legtöbben a középfokú végzettségűek közül nem rendelkeznek munkahellyel (53,5 százaléka az álláskeresőknek), őket követik a nyolc osztályt végzettek (40,8 százalék). Legtöbben a felsőfokú végzettséggel rendelkezők tudnak elhelyezkedni, közülük mindössze 5,7 százalék keres munkát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!