Özönvíz előtt és után - Ne sajnáljuk azt a félórát!

Hatalmas esők zúdulnak ránk: áradnak folyóink, patakjaink, otthon feltöltik hordalékkal az ereszt, a csatornát, a lefolyókat, a garázsbejáratok szikkasztóit. Szánjunk rá néhány félórát és tisztítsuk meg ezeket, ugyanis akár nagyobb kárt is okozhat a be- és a felázás.

Ország-világohgy2014. 08. 10. vasárnap2014. 08. 10.

Kép: Image: 0198556108, License: Rights managed, A flooded street in Muehlau, Germany, 08 Juli 2014. Storms with heavy rainfalls flooded streets and basements in Saxony, Saxony-Anhalt and Thuringia in the night before Wednesday., Place: Germany, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, DPA, Fotó: Profimedia-Red Dot

Violent storm in German State of Saxony
Image: 0198556108, License: Rights managed, A flooded street in Muehlau, Germany, 08 Juli 2014. Storms with heavy rainfalls flooded streets and basements in Saxony, Saxony-Anhalt and Thuringia in the night before Wednesday., Place: Germany, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, DPA
Fotó: Profimedia-Red Dot

Bár lapunkban inkább az őszi és kora tavaszi munkák között szoktuk felsorolni a házak vízelvezető rendszereinek karbantartását és tisztítását, ám most a nyár közepén is aktuálissá váltak e feladatok. Az elmúlt hetekben akkora esők zúdultak ránk, amelyek néhány óra alatt fél-egy hónapnyi csapadékot öntöttek a nyakunkba. Áll a víz nemcsak a városi aluljárókban, de a falusi útszéli árkokban, a földek egy részén is – a kalászos gabona 15-20 százaléka még aratatlan és a minősége szinte emberi fogyasztásra alkalmatlanná vált –, elárasztva a palántákat, rothasztva a gyümölcsöket. A sok víz most már nem áldás – bár a kukorica és a napraforgó köszöni szépen –, érőfélben lévő csemege- és borszőlőink, a tökök, uborkák, szilvák viszont gombásodnak, s megfeleződik a szépnek mutatkozó termés.

Otthon kezdjük a legfontosabbal: a vizet el kell vezetni, így elsőként a csatorna kifolyóit, a mélyebb garázsok és pincék előtti szikkasztókat tisztítsuk meg. Általában értékes üledéket tartalmaznak: a behordott levelek, a por komposztálódik, s ha nem keveredik hozzá olaj például a garázsbeállóknál, akkor nyugodtan tegyük a komposztálóba a felgyülemlett anyagot. Hasonlóan járjunk el az ereszekből kiszedett levelekkel, gallyakkal, porral. Az ereszt se hagyjuk ki a sorból, ugyanis az eldugaszolódás miatt feltorlódó víz – egy házhossznyi eresz akár 200-300 liter vizet is tartalmazhat – sok helyen akár le is szakíthatja vagy megrepesztheti az összeeresztéseket. Arról nem is beszélve, hogy az ereszből kiömlő víz a ház falát átnedvesíti.

Ha még nem áztak el a garázsban, szuterénben, pincében lévő értékeink, tegyünk alájuk néhány téglát, pallót, s ha van ablak e helyiségekben, folyamatosan szellőztessünk.

Ha már beáztunk, akkor a víz kimerése után érdemes kisebb fertőtlenítést csinálni: vödörbe tegyünk oltott meszet vagy klórt, netán hipót, hígítsuk fel vízzel és seperjünk fel vele.

Ahol még nincs csatornázás, ott érdemes megnézni az emésztőket: a sok eső miatt a talajvíz beszivároghat a ciszternákba. Érdemes kiszippantatni a trutyit, mert ha kiönt az emésztő, az igen kellemetlen, s egészségügyi kockázattal jár.

Akinek a kertjében lejtős a terület, csak kapálnia érdemes: horolóval lazítsa fel a talajfelszín 3-5 centis rétegét, így a párolgást is segíti, másrészt a kialakuló kedvezőtlen felső talajtömörödést is megszünteti. Ne feledjük, hogy növényeink gyökereinek levegőre is szüksége van, nem csupán tápanyagra és vízre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek