Sorozatunk utolsó részével a melegebb vizek felé fordulunk

Végéhez ért sorozatunk a „vízikutyázásról”, vagyis arról, hogy a természetes vizekben hol és hogyan fürödhetnek a kutyák Magyarországon.

Ország-világSzücs Gábor2014. 08. 27. szerda2014. 08. 27.
Sorozatunk utolsó részével a melegebb vizek felé fordulunk

Korábban azt írtuk – egy internetes portálra hivatkozva –, hogy összesen csak 26 helyen, most egy olvasónk egy másik portálra hívta fel figyelmünket, mely szerint nem is 26, hanem 37 helyen várják fürdeni gazdáikkal együtt négylábú barátaikat. Mondjuk, ez egy jó hír, bár aki Füreden nyaral, és legközelebb Kenesén van csak kutyafürdetési lehetőség (egyébként nincs!), az azért nyugodtan érezheti úgy, hogy a Balatonon tilos a kutyás fürdés.

Sorozatunk utolsó részével kanyarodjunk dél felé, ahol még hónapokig meleg(ebb) vizek várják a turistát. E rovat terjedelme meglehetősen kötött, így hát meg se próbáljuk még csak Európát sem körbejárni, maradunk a Földközi-tenger partján, s ott is csak az általánosságok szintjén, hiszen a tenger 46 ezer kilométer hosszú partjáról három kontinens majd húsz országának lakossága lógatja lábát a vízbe.

A sanyarú magyar helyzet azért viszonylag egyedülálló, mondjuk a némethez vagy az osztrákhoz viszonyítva, nem is beszélve az olaszokról és a horvátokról, ahol évek óta dinamikusan nő a kutyastrandok száma, ahol kulturált körülmények között pihenhet kutya és gazdája, zacskókkal ellátott kosarak és többfelé kutyazuhany is várja a látogatókat.

Számítsunk arra, hogy a kutyákról szóló törvények, rendeletek, szabályok között jelentős eltérések vannak.

Nagy-Britannia, Írország és Svédország továbbra is szigorú egészségügyi követelményeket támaszt, míg a 27 EU-országból három: Szlovénia, Csehország és Magyarország továbbra is ragaszkodik valamilyen területi megkötöttséggel a kutyák pórázon tartásához. (Minden területre kiterjedő pórázkötelezettség egyedül csak Portugáliában van, azt az országot tehát a kutyaszerető ember kihúzza a bakancslistájáról…)

Általánosságban erről annyit, hogy utazás előtt feltétlenül ismerkedjünk a meglátogatni kívánt ország jogszabályaival, az úti cél szálloda vagy kemping helyi gyakorlatával, valamint ne feledjünk ellátogatni állatorvosunkhoz sem, hogy a szükséges oltásokról, a mikrocsipről, a kutyaútlevélről idejében gondoskodhassunk.

Ami a tengervízben való fürdést illeti, arról annyit, hogy ajánlatos fürdés után a kutyát édesvízzel alaposan lemosni, lezuhanyozni, hogy a só ne rakódhasson le az aljszőrzetben, és ne okozzon viszketést a kutya bőrén. Ez elsősorban hosszú szőrű fajtáknál ajánlott, illetve olyan kutyáknál, amelyek ősei generációkon keresztül nem tengerparton éltek. Akit illet, annak jó nyaralást; mi pedig jövőre biztosan újra körülnézünk a magyar vizek táján, hátha gyarapodott egy-kettővel az a 37…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek