Egy gazdag asszony, aki rendkívül népszerű lett Burgenlandban

Különleges sorssal ismerkedhettek meg azok a nézők, akik A nap belülről süt című dokumentumfilmet megnézték, ezúttal a HírTv-n. A 2010-ben készült film – Katona Zsuzsa és Nyeste Péter munkája – egy csodálatos asszony, Esterházy Pálné Ottrubay Melinda életútját mutatja be, számos új adalékkal szolgálva a rendkívüli család történetének megismeréséhez.

Ország-világUjlaki Ágnes2014. 09. 02. kedd2014. 09. 02.
Egy gazdag asszony, aki rendkívül népszerű lett Burgenlandban

Az ötvenes években Esterházy herceg neve szinte a mumuséval volt egyenlő. Aztán a család grófi ágából származó két itthoni híresség – az író Péter és a válogatott focista Márton – kissé javított imázsukon. Még a család legnagyobbikának, I. Fényes Miklósnak is jutott kétszáz évre visszamenőleg némi elismerés, amiért fertődi kastélyába Joseph Haydnt szerződtette udvari zenekara élére. De az utolsó magyarországi hitbizomány urának, Pálnak már csak a kizsákmányoló, népnyúzó feudális főúr címkék jártak, no meg nyolc év Rákosi börtöneiben. Gazdag volt, kétségtelen.

A zenei érdeklődésű fiatal hercegnek 1920-ban, apja halála után, tizenkilenc évesen át kellett vennie az Esterházy-vagyon feletti hitbizományosi rendelkezés jogát. A trianoni döntést követően a család birtokai kettéváltak: 220 ezer hektár maradt Magyarországon, míg csaknem 66 ezer hektár Ausztriában. Így is az ország leggazdagabb embereként tartották számon. Esterházy nem politizált pártszínekben, de náciellenes, humanista beállítottsága ismert volt. 1944-ben óriási pénzösszegeket adott a zsidó gyermekek megmentésére szerveződött akciókhoz.

A hercegné Ottrubay Melinda néven született nagypolgári családba, bíró édesapja tiltakozása ellenére, művészlelkű édesanyja támogatásával balettet tanult. S e néven lett az Operaház prímabalerinája, első számú sztárja. A szép, törékeny, szőke, igazi úrilányt esténként az anyukája kísérte haza, először nem is akarta fogadni a herceg udvarlását. Végül 1946-ban összeházasodtak, és az asszony 26 évesen abbahagyta a táncot. A sokasodó viharfelhők ellenére itthon maradtak, nem érezték veszélyben magukat. Aztán Pált 1948-ban elvitte az ÁVO, a Mindszenty-perben koholt vádak alapján 15 évre ítélték, teljes vagyonát elkobozták. Melinda földönfutó lett. Az Operaházba nem vehették vissza, semmilyen munkát nem kapott. Aztán orvos barátok három éven át „kezelték” az ideggyógyászaton, így a hatalom békén hagyta.

Férjéről évekig semmit sem tudott. Amikor 1956-ban megnyíltak a börtönök, a főúri pár elhagyta az országot, Svájcban éltek a herceg 1989-ben bekövetkezett haláláig. Mivel Ausztriában is eltörölték a hitbizományt, ezért Pál az egész, mintegy másfél milliárd euróra becsült vagyont a feleségére hagyta. Az egykori balerina bámulatos üzleti tehetségről tett tanúbizonyságot. Rendkívül népszerű lett Burgenlandban, mert nem adta el a birtokokat, hanem annak egyben tartása, működtetése mellett döntött, s kezdettől fogva a történelmi és kulturális emlékek megőrzésén fáradozott.

A vagyonhoz 21 kastély, 60 gazdaság, 414 falu, 350 ezer hektárnyi erdőterület tartozik, továbbá a Fertő tó jelentős része. A hercegné közreműködésével jött létre a Fertő-Hansági Nemzeti Park, nevéhez kórházak, óvodák, idősotthonok létesítése fűződik. A hercegné érdeme a megállapodás a tartományi kormánnyal, melynek értelmében a várak és kastélyok Esterházy-tulajdonban maradtak ugyan, de jelképes díj ellenében a tartomány kibérelte kulturális célokra. Opera- és más zenei fesztiválok, koncertek százai jöhetnek így létre.

Tehát hatalmas ívű életpályát futott be az egykori balerina. Sorsával kapcsolatban egy – tán kicsit banális – megállapítás jut az eszembe: mindenhol megteremhetnek nagy formátumú, kiváló emberek. Közhely – de attól még igaz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek