Korcsok forradalma

Mundruczó Kornél új filmje, a Fehér Isten a cannes-i fesztiválon elnyerte a rendhagyó alkotások kategóriájának (Un Certain Regard) fődíját. A nemzetközi filmes szakma, a közönség és a kritikusok körében egyaránt sikert aratott, s ez idehaza folytatódik: kevés filmről beszéltek annyit az utóbbi években, mint a Fehér Istenről.

Ország-világ(dulai)2014. 09. 10. szerda2014. 09. 10.

Fotó: Picasa

Korcsok forradalma Fotó: Picasa

Félelmetes látomásként a történet Budapesten játszódik, s a főszereplő egy érzékeny lelkű, 13 éves kislány, Lili (Psotta Zsófia alakítja kitűnően) és a kutyája, Hagen (szerepében az ikerpár Body és Luke a fesztivál Kutya Pálma-díját kapta). Lili szülei elváltak, és anyja az új pasijával három hónapra Ausztráliába megy, lányát pedig kedves kutyájával – legjobb barátjával – ráhagyja az apjára. Történik ez olyan időkben, amikor egy új rendelet értelmében a korcsok, a keverékek – a nem fajtatiszta kutyák – után súlyos ebadót kell fizetni. Lili apja – lánya minden tiltakozása ellenére – kidobja a kocsijából Hagent, s ezzel megkezdődik a kutya kálváriája. Egy hentes meg akarja ölni, majd egy csavargó eladja a kutyakereskedőnek – maga a rendező alakítja –, aki túlad rajta, új gazdája harci ebet nevel belőle, de egy véres kutyaviadal után megszökik, sintértelepre kerül. Végignézi, ahogyan egyik társát elaltatják, s amikor ő következne, elharapja az őr torkát, és a telep többi kutyájával együtt kitör az utcára.

Így kezdődik a korcsok forradalma Budapesten, s meglepő tudatossággal zajlik. Hagen több mint kétszázötvened-magával – a kutyák betanítása, mint korábban megírtuk, igazi bravúr volt – megkeresi azokat, akik vétettek ellenük, és a leszámolás szörnyű. A film tele van feszültséggel, így jutunk el odáig, hogy a két barát – a kislány és a kutyája – szembekerül egymással. Hogy mi történik, nem áruljuk el – csak annyit, hogy nagy szerepe van benne egy trombitának: Lili hangszerének.

Az pedig nyilvánvaló, hogy a Fehér Isten nem csak arról szól, hogy az önmagát felsőbbrendűnek képzelő emberrel – aki magát Istennek hiszi – hogyan fordulhat szembe a legjobb barátja, a kutya. Szól az „emberi korcsokról” – az elnyomottakról, a kirekesztettekről, a megalázottakról – is, fölvetve a kérdést: létezik-e út a dühös bosszúállás és a feltétlen engedelmesség között? Válasz nincs, csak a remény…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek