Vedelésben az élen

Aprócska ország a térképen a miénk, de valamiben nagyok vagyunk, ez pedig az ivászat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése szerint a magyarországi alkoholfogyasztás a világátlag kétszerese.

Ország-világH. E.2014. 09. 24. szerda2014. 09. 24.
Vedelésben az élen

Játéknak sem utolsó a világ interneten fellelhető alkoholtérképe: csak rákattintunk a kiválasztott országra, és rögtön megtudjuk, hogy mennyi bor, sör és tömény szesz csúszik le 15 év feletti lakosainak torkán. Elárulhatjuk, hogy Oroszország, Ukrajna, Románia, Szerbia, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Fehéroroszország lakói a legiszákosabbak. A magyarok a heti átlag 5,3 deciliter borukkal, 1,6 liter sörükkel és 18,7 centiliter tömény italukkal ugyancsak a világ élmezőnyébe tartoznak.

Gondolhatnánk, hogy az ivás magánügy, ám ez korántsem igaz: az alkoholisták nem csupán az egészségüket ássák alá, hanem rombolják a párkapcsolatukat, megkeserítik a gyermekeik életét. A számok tanúsága szerint a mértéktelen alkoholfogyasztásnak az egész társadalom megissza a levét. A WHO tíz éve kiszámolta, hogy Magyarországon az akkori árakon évente körülbelül 250 milliárd forintot költöttünk alkoholra, ebből az állam adóbevétele 150 milliárd forintra rúgott. Már akkor is körülbelül 2 millió ember számított nagyivónak vagy alkoholistának, s ők évente 700 milliárd forintos gazdasági és társadalmi kárt okoznak.

Hogy jött ki ez az összeg? Beleszámolták többek között a munkaképtelen italozók kieső GDP-termelését, az ittas vezetésből adódó balesetek és sérülések okozta károkat, és az alkoholizmus számlájára írható betegségek gyógyítását is.

Nehéz megmondani, hogy hazánkban jelenleg hány alkoholista él, mindenesetre 2012-ben 718 ezerre tették a számukat. Nyilvántartott alkoholistának az számít, aki pszichiátriai vagy addiktológiai ellátásban részesül, és évente legalább egyszer megjelenik a kezeléseken. Dr. Zacher Gábor toxikológus szerint azonban az előbbi számítás csak a kórházi adatokat veszi figyelembe, míg más, alkoholos problémákkal küszködő betegek számát nem. Velük együtt a magyarországi alkoholisták száma akár a 800 ezret is elérheti.

Az Európai Unión belül Magyarországon, Romániában és a balti államokban veszítik a legtöbben az életüket az alkoholfogyasztásra visszavezethető legjellemzőbb halálokok – rák, májzsugor, baleseti sérülések – következtében. Hazánkban 100 ezer emberből 16-20-szal végez valamilyen, az alkoholizálásból eredő daganatos betegség. A májkárosodás terén holtversenyben állunk Litvániával és Romániával (26-46 haláleset). Az ittas vezetés okozta balesetek pedig csaknem ugyanan�- nyi embert ölnek meg, mint a rák.

Ebből a szempontból különösen nagy veszélynek vannak kitéve a fiatalok. A 15–29 éves fiúk és férfiak körében minden negyedik haláleset hozható összefüggésbe a szeszes italok fogyasztásával.

Az alkohol kismértékben orvosság, nagymértékben méreg – int a népi bölcsesség. A szomorú adatok azonban azt bizonyítják, hogy sokan nem tudják, hol húzódik a határvonal a poharazgatás és a mértéktelen ivás között.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek