Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több mint húsz év munkája veszett el a hétvégén néhány óra leforgása alatt Kishantoson. A 452 hektáros biogazdaság területének egy részét az új bérlők műtrágyával szórták be, más részét pedig vegyszerezték – tudtuk meg a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ élén álló Ács Sándornétól.
Kishantossal kapcsolatban több per is folyamatban van. A műtrágyázást és a vegyszerezést követően viszont már hiába nyernének a terület korábbi bérlői, a terület csupán három év múltán nyerhetné vissza a biogazdaság minősítést, s újabb esztendők elteltével a korábbi nemzetközi rangját.
Az új gazdák magatartása azért is érthetetlen, mert ha az ítéletek nekik kedveznének, akkor már egy kevésbé értékes területen gazdálkodhatnának. Ács Sándorné nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy a károkozás előre megfontolt szándék szerint történt. Meggyőződése ugyanis, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) eleve hibásan írta ki a területre a pályázatot, hiszen a nyertesnek vállalnia kellett volna a biogazdálkodás folytatását. Ezt nem kötötte ki az NFA, ezért a bíróság a pályázatot meg fogja semmisíteni. De mivel a terület most elveszítette a biominősítést, az újbóli pályázat során ezt a feltételt már törvényesen mellőzhetik.
Ács Sándorné megjegyezte, hogy miközben a kishantosi biogazdaságot tönkreteszik, Európa-szerte egyre nagyobb határrészeket állítanak át biotermelésre. Az ilyen területeken megtermelt árura ugyanis növekszik a kereslet, ezért azt magasabb áron tudják értékesíteni.
Az ügy pikantériája, hogy értesülésünk szerint egy múlt heti konferencián Nagy Istvánt, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkárát Kishantos sorsáról is faggatták. A magas rangú politikus ígérte, hogy a terület biogazdaság marad. Miközben éppen abban az időben indultak meg a műtrágyaszóró gépek…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu