A diáklázadás söpörte el a hagyományos osztályozási rendszert

Sehogy vagy görbén osztályoznak. - A Yale Law School a világ legerősebb jogi egyeteme, a különféle értékelési toplistákon évtizedek óta stabilan az élen végez. Ha valaki itt diplomázik, az egyenes utat jelent a világ nagy ügyvédi irodáihoz, de akár a politikai pálya felé is, mint például Bill és Hillary Clinton esetében. Bekerülni nagyon nehéz, évfolyamonként mindössze 200 diák jár oda, akik évenként 76 ezer dollár (18 millió forint) tandíjat fizetnek.

Ország-világUjlaki Ágnes2014. 10. 15. szerda2014. 10. 15.

Fotó: Michael Marsland

A diáklázadás söpörte el a hagyományos osztályozási rendszert Fotó: Michael Marsland

S nincsenek osztályzatok! Az első félév végén a diákok mindössze átment vagy megbukott értékelést kapnak, a további öt félévben ez odáig finomodik, hogy a hallgató dicsérettel ment át vagy simán, netán éppen csak. Ez a rendszer az 1969-es diáklázadás eredménye. A hatvanas évek végén, a vietnami háború kellős közepén a különféle amerikai jogvédő mozgalmak természetesen a jogi egyetemeken voltak a legerősebbek. Magától adódóan az 1824-ben alapított, nagy múltú iskola szigorú szabályzatai jelentették az első lázadási célpontot.

Az egyetem akkori, mai szemmel nézve riasztóan elitista, rasszista és avítt nézeteit 1969-ben sikerült elsöpörnie a lázadó diákoknak – akkor lett vége a hagyományos osztályozási rendszernek is, amit a diákok igazságtalannak és a való élettől elrugaszkodottnak tartottak. A bevezetett új értékelési rendszert, illetve az ahhoz nagyon hasonló – csak átment vagy nem ment át kategóriákat ismerő – megoldást azóta használja több elit egyetem jogi kara is, például a Harvardé és a Stanfordé.

A többi amerikai jogi egyetem sem a nálunk megszokott osztályzási szisztémát alkalmazza, hanem az úgynevezett görbe alapút.

Eszerint a teszteken elért pontszámok alapján a hallgatókat sorba rendezik, s a legfelső 10%-ba kerülők kapnak A osztályzatot, a következő 10% B-t, a következő 60% C-t, a maradék 20% pedig vagy D-t, vagy megbuknak.

E szisztémában senki nem segít a másiknak (hiszen azzal a saját jegyét rontja), s a fő üzenete: nem elég, ha mindent tudsz, jobbnak kell lenned mindenki másnál!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek