Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AZ ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZTÁSOKON a pártjelöltek között óriási fölénnyel szerepeltek a fideszesek – folyamatosan csökkenő szavazótáboruk és az egyre alacsonyabb részvételi arány ellenére. Igaz, a legtöbb polgármesteri széket így is függetlenek szerezték meg. Összeállításunkat a számokra hegyeztük ki, amelyek mindent elmondanak a voksolásról. Emellett helyet kaptak nagy vesztesek és nyertesek, meglepetések és érdekességek is.
MÉRLEGRE TETT PÁRTOK
Öt állítást fogalmaztak meg az önkormányzati voksolásról a Political Capital választási szakértői. Lássuk sorjában!
1. A politikától való elfordulást jelzi a folyamatosan csökkenő politikai részvétel. Vasárnap a választópolgároknak csupán a 44,3 százaléka járult az urnákhoz. 2006 óta folyamatosan csökken a választási részvétel az önkormányzati választásokon (az európai parlamenti választásokon 2004, az országgyűlésin pedig 2002 óta), ami világos jele a politikától való egyre fokozódó elzárkózásnak.
2. A Fidesz veszítve nyer. A nagyobbik kormánypártnak választásról választásra fogyatkozik a tábora – győzelmét nagyban köszönheti a katasztrofálisan politizáló és romokban heverő ellenzéknek, illetve a választástól távol maradó tömegeknek. Jól példázza ezt, hogy bár Tarlós István újra elnyerte a főpolgármesteri címet, kevesebb szavazatot kapott (290 675), mint 2010-ben (321 908) – ami jócskán elmarad 2006-os második helyezésétől is Demszky Gábor mögött (349 412). A mostani elsöprő fölényükkel a jövőben gyakorlatilag bármilyen változtatást keresztülvihetnek...
3. A baloldali pártok képtelenek új választókat magukhoz vonzani. A megyei közgyűlési eredmények szerint az MSZP-nek csak egyetlen megyében (Csongrádban) sikerült megelőznie a Jobbikot – míg négy évvel ezelőtt a Jobbik csak három megyében körözte le az akkori MSZP-t. Igaz, további kilenc megyében a baloldali pártok együttesen még mindig több szavazatot kaptak a szélsőjobboldali pártnál. Az elemzők azt jósolják, hogy az egymással küzdő baloldali formációk között felerősödhetnek az eddig sem rejtett konfliktusok, és ez további erózióhoz vezethet. Most négy megyei jogú városban indultak egymás ellen...
4. A Jobbik előretört a városokban. A Jobbik 14 polgármesteri címet szerzett, 6 településen pedig a párt által is támogatott független jelölt nyert. Összességében a második legnagyobb párt lett a megyei közgyűlésekben.
5. Az LMP az önkormányzati választások legnagyobb vesztese. Budapesten nemcsak a főpolgármester- jelöltjük teljesített jóval gyengébben, mint négy éve (9,9%-ról 5,7-re esett vissza), de a polgármesterjelöltjeik is, egy kivétellel, mindenhol visszaestek. Egy polgármesteri széket sem szereztek.
AZ ÖSSZEÁLLÍTÁST KÉSZÍTETTE:
Szijjártó Gabriella
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu