Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Maga vezényelte az életét kioltó sortüzet: „Rajta, vadászok! Éljen a haza!” A „szép Lojzi”, a 42 éves dalia, a kedves és szelíd ember, a léha ifjúsága után reformer politikussá komolyodott gazdag gróf, Magyarország első miniszterelnöke méltósággal halt meg, úgy, ahogyan kellett. Miközben az ország kormányzója emigrációba vonult, ahol békében élt 92 éves koráig, majd hazahozott porhüvelyének a király rendelte el a dísztemetést.
Pedig Batthyány Lajos semmi mást nem akart, csak békét, fejlődést, az ország felvirágzását. S úgy bizonyos önállóságot, hogy a királyhoz mindvégig hű maradt. Talán ez utóbbi miatt sem került a hírnév olyan magas polcára a történetírásban, mint a radikális Kossuth vagy a nagy tekintélyű Széchenyi. Ha mai fogalomkörbe kellene besorolni a grófot, talán a nemzeti liberális lenne rá a megfelelő jelző. Hogy felségárulás miatt halálra ítélték, az a legnagyobb igazságtalanság. (Megdöbbentő párhuzamok Nagy Imre sorsával…)
Mindenki kérte, meneküljön el – nem tette, és vétlensége teljes tudatában állt bírái elé. De igazi koncepciós perhez illően, az ítélet már kész volt, a vizsgálat felületesen és egyoldalúan zajlott le. Először csak börtönbüntetésre ítélték (kormányának tagjai közül egyedüliként), majd az udvar nyomására kötél általi halálra változtatták az ítéletet. Kegyelmet nem kért, de büszkesége tiltakozott a megalázó kivégzési mód ellen.
Élete legvégét dolgozza fel az Utolsó órák című tévéfilm, Vecsernyés János rendezése az m1-en. A film kiállítása szépen kifejezi a gyászos, de felemelő hangulatot, lenyűgözőek Lajos Tamás sötét képei. Kevés a beszéd, az események súlyosan, lassan közelednek a végkifejlet felé. A gróf (László Zsolt kiváló alakítása) és belső embere váltanak egy-egy szót. Még mindig lenne esély a megmenekülésre, ha ruhát cserélnének. Ám Batthyány nem ez a fajta. Amikor felesége becsempész hozzá egy kis kést, azt sem gyávaságból, hanem büszkeségből fogadja el. S reggelig szépen elnyiszálja a saját torkát.
Ám sajnos felfedezik, erős gyógyszerekkel valamiképpen lábra állítják, s két ember a hóna alá nyúlva a vesztőhelyre támogatja. Ott fél térdre ereszkedik és elmondja már említett híres két mondatát. Bátorsága föléje emeli a tragédiának. (De az asszonyáé is!) A XXI. század cinizmusához szokott mai néző sem tud másra gondolni: ha már egyszer meg kell halni, akkor valahogyan így kéne…
Már a film után eszembe jutott a mártír miniszterelnök vérfoltos halotti ingének utótörténete, amit többek között Illyés Gyula mond el az Ebéd a kastélyban című művében:
„A grófi család ezt az inget, azon véresen, ereklyeképpen őrizte a mezőföldi híres kastélyában. Egy nagy sublót felső fiókjában volt egymagában, egész terjedelmében kiterítve. Nemcsak a borzongó cselédek ismerték. Idegeneknek is meg-megmutatták. A háború hosszú szélvihara ebből a kastélyból is elvitt minden valamire használható holmit és anyagot, el innen még a parkettot is.
De a család elég hamar visszatért. Az itthonmaradt gazdatisztek még idején kezdték járni a környéket, hogy a lábrakelt ingóságokból valamit visszatereljenek. Nem ment könnyen. A holmik többször is gazdát és így elégszer külsőt is cseréltek. Az inget a harmadik határ egy pusztáján maga az éles szemű, volt jószágigazgató födözte föl. A mezőn, egy cselédasszony testén! Épp kapált benne, az első tavaszi héten. (...) Az ing ki volt mosva, s a golyók tépte lyukak rajta bestoppolva.
– Megbecsülték! A maga módján az asszony megbecsülte azt az inget. S ha Batthyány Lajos olyanfajta ember volt, amilyennek az én hálám gondolja, az az asszony nagyjából az ő életvitele, eszmemenete szerint járt el. Batthyány Lajos ezért a népért – közvetve tehát ezért az asszonyért is – adta oda életét.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu