Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vizem, vizem, mondd meg nékem… - Közeledik a tudóstársadalom az emberiség egyik legnagyobb problémájának megoldásához: úgy tűnik, kifejleszthető a földrengések hosszú távú előrejelzésének módszere. A földmozgások százezreket képesek elpusztítani – ahogyan az négy évvel ezelőtt Haitin is megtörtént –, nem utolsósorban azért, mert nem tudjuk előre jelezni a rengéseket.
Kép: A man sweeps an exposed tiled area of the earthquake-damaged Santa Ana Catholic church, where he now lives, in Port-au-Prince, Haiti, Saturday, Jan. 12, 2013. Haitians recalled Saturday the tens of thousands of people who lost their lives in the devastating earthquake three years ago. Most of the rubble created by the quake has since been carted away but more than 350,000 people still live in displacement camps. (AP Photo/Dieu Nalio Chery), Fotó: Dieu Nalio Chery
A szakemberek sok mindennel próbálkoztak már, ám az állatok rengések előtti furcsa viselkedését vagy a levegő radontartalma változását célzó kutatások hiábavalónak bizonyultak.
De mindig van új a Nap alatt: az Izland föld alatti vizeit hetente vizsgáló geológusok rádöbbentek, hogy a vizek vegyi összetétele négy-hat héttel egy tavalyi, s egy tavalyelőtti nagyobb izlandi földrengés kitörése előtt nagymértékben megváltozott. A rengések meglehetősen jelentősnek, 5-ös magnitúdónál erősebbnek bizonyultak, és a vízminták vételezési helyétől mintegy 75 kilométerre volt az epicentrumuk.
Ha két azonos eseményt megelőz egy-egy másik egymással azonos esemény, az statisztikailag nagyon jól mutat. A vízvizsgáló csapat svéd vezetője szerint csupán százezer esetben egyszer fordul elő efféle véletlen. Hasonló felvetéssel már korábban is szembesítette a tudomány világát egy kutatócsoport. Az 1995-ben Japánban, Kobe városában történt földrengés előtt és után a környéken palackozott ásványvizet vizsgálták, és megfigyelték, hogy a víz ásványianyag-tartalma néhány hónap alatt jelentősen megváltozott. De míg akkor nem állt rendelkezésükre elegendő adat, most már célzott kutatásba lehet fogni. Végül is a jelenség tudományosan megmagyarázható: a földrengések előtt megnövekedik a nyomás a mélységben, vékony repedések jönnek létre a kőzetben. Így a különböző rétegekben lévő vizek összekeverednek, és ásványtartalmuk megváltozik.
Tényleg ennyire egyszerű volna?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu