Sergio Pérez kirúgása: mire vár a Red Bull?
origo.hu
Úgy érzem, mintha a legendás Rizikó társasjátékban lennék, ahol percek alatt cserélnek gazdát birodalmak, a nagyhatalmak unottan lökdösik seregeiket titkos világuralmi stratégiájuk elemeként. Hasonlóan ködös, de sokkal ijesztőbb Vlagyimir Putyin orosz államfő a napokban elhangzott beszéde, amelyben ultimátumot intézett a Nyugatnak, illetve egy új világrend kialakítását vizionálta.
Moszkva ura egészen pontosan választási lehetőséget kínált: vagy együttműködnek a nyugati hatalmak a feltörekvő országokkal, az eddiginél egyenlőbb feltételekkel, vagy felkészülhetnek arra, hogy a világ politikai és gazdasági rendje a mostaninál sokkal bizonytalanabbá válhat. Tehát a jelenleg is uralkodó káosz egyre súlyosbodhat. Azt nem tudhatjuk, hogy együttműködésen mit ért, de az bizonyos, hogy a közelmúlt eseményei alapján nem sok jóban reménykedhetünk.
Ukrajna minden szempontból a legjobb példa Moszkva és a Nyugat közötti ellentmondások szemléltetésére és megértésére. Az amerikai álláspont szerint Oroszország rúgta fel a hidegháború utáni rendet a Krím bekebelezésével, és azzal, hogy hol burkoltan, hol teljesen nyíltan belefolyt a délkelet-ukrajnai polgárháborúba. Oroszország viszont kényszerhelyzetről beszél, mivel a februári kijevi puccsot végrehajtó politikai erők az USA támogatását élvezték. Ez a feloldhatatlannak látszó konfliktus nem kecsegtet konstruktív jellegű párbeszéddel, ám furcsa mód Putyin most mégis ezt ajánlja. Szerinte a logikus lépés a kaotikus helyzet rendezésére a nemzetek és társadalmak együttműködése lenne. Ezt minden magyar olvasó némi félelemmel a szívében olvashatja, ha arra gondolunk, hogy ahol a beszéd elhangzott, ott 70 évvel ezelőtt is hasonló megoldást vizionáltak. Putyin azonban külön kiemeli, hogy teljesen alaptalanok a vádak, miszerint újra akarná alakítani a Szovjetuniót. Csak éppen segíteni fog orosz ajkú barátainak, ha szükséges lesz.
Nem tudom, miben reménykedhetünk. A Fehér Ház legutóbb egy szinten emlegette Oroszországot a tömeggyilkos Iszlám Állam terrorszervezettel és a nem kevésbé pusztító Ebola-járvánnyal, ezek után nehéz elképzelni, ahogy Obama és Putyin szépen nyugodtan, tele ötletekkel egy új közös világrend megalkotásán elmélkedik. Az bizonyos, hogy az orosz–amerikai kapcsolatok 30 éves mélypontra kerültek.
origo.hu
astronet.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
delmagyar.hu
koponyeg.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu