Zenére vetkőznek

Rendőrjárőrök mentették meg két győri tinédzser életét nemrégen. A fiatalok önkívületi állapotban feküdtek a járdán, gyaníthatóan drog hatása alatt. Ezúttal még idejében érkezett a segítség – nem úgy, mint ahhoz a 17 éves törökbálinti fiúhoz, akit a kábítószer megölt. A dílert, akitől a drogot vette, letartóztatták a rendőrök, de mivel a szer, amit árult, nem szerepelt a tiltólistán, azonmód ki is engedték.

Ország-világH. E.2014. 10. 26. vasárnap2014. 10. 26.

Kép: Kék Pont Kontakt Program az alapítvány ártalomcsökkentő programjainak központja, komplex egészségügyi-és szociális, illetve jogsegély szolgáltatásokkal kábítószer függőség drog prevenció 2013 01 30 Fotó: Kállai Márton

Zenére vetkőznek
Kék Pont Kontakt Program az alapítvány ártalomcsökkentő programjainak központja, komplex egészségügyi-és szociális, illetve jogsegély szolgáltatásokkal kábítószer függőség drog prevenció 2013 01 30 Fotó: Kállai Márton

Zene és Évi az új dizájner drogok neve, melyekkel a nyáron elárasztották a magyar piacot. Vetkőzős drognak is emlegetik ezeket, mert miközben fogyasztóik hőháztartása felborul – testhőmérsékletük akár 40 Celsius-fokra is felmehet –, hallucinációkat, pánikrohamokat élnek át. Egyesek úgy érzik, bogarak mászkálnak rajtuk, mások azt, hogy tűz égeti a testüket, ezért meztelenre vetkőznek – legyenek bár az utcán vagy más közterületen. Az újfajta drogok úgy működnek, mint az orosz rulett: a legnagyobb veszélyük, hogy senki nem tudja, valójában mit tartalmaznak. Ami viszont biztos: élvezőik közül tízből nyolcan a kórházban kötnek ki. E főként porformájú anyagokat a fiatalok intravénásan használják.

Aki a szerek fogyasztásába nem pusztul bele, nagy eséllyel összeszedhet egy HIV- vagy hepatitis C-fertőzést – főleg, ha nem jut steril tűhöz. A kábítószerfüggő fiatalok többsége nincs tisztában az egészségügyi kockázatokkal, ezért előfordul, hogy többen is használnak egy fecskendőt. Az ártalomcsökkentés egyik kulcsfontosságú eleme a tűcsereprogram, amely országosan mintegy harminc helyszínen, Budapesten és a nagyobb vidéki városokban is elérhető. Ezeken a helyszíneken a kábítószer-élvezők az eszközeiket – fecskendőket, szűröket – térítésmentesen cserélhetik sterilre. A program keretén belül gondoskodnak a használt tűk begyűjtéséről is. A Drog Fókuszpont adatai szerint ott, ahol tűcsereprogramot működtetnek, kevesebb a veszélyes szemét, s több használt fecskendő kerül vissza, mint amennyit újként kiosztanak.

A tűcsereprogram azonban helyenként jelentős ellenállásba ütközik: Budapest egyik, kábítószerrel leginkább fertőzött kerületében, a Józsefvárosban az önkormányzat augusztus végén felmondta a drogprevencióval foglalkozó Kék Pont Alapítvánnyal kötött együttműködést. Arra hivatkoztak, hogy a tűcsere az oka a környéken eldobált fecskendők száma növekedésének, s a kerületbe vonzza a drogfogyasztókat.

Szakértők szerint ha egy HIV-fertőzött felbukkan a VIII. kerületihez hasonló kábítószer-élvező közösségben, egy év alatt akár a társaság egyharmadát is megfertőzheti. Szeptemberben már ki is szűrték az első HIV pozitív drogost. Az intravénás kábítószerfogyasztók 60-70 százaléka pedig most is hepatitis C vírussal fertőzött.

A drogproblémák kezelésére évről évre kevesebbet ad a költségvetés. Pedig érdemes lenne kiszámolni, mi éri meg jobban: a megelőzésre vagy a súlyos betegek éveken át tartó költséges gyógyítására áldozni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek