A hálásak boldogabbak - Lehet hálás az is, aki nem istenhívő?

Hála Istennek – mondjuk rutinszerűen, ha valami jobban alakul, mint vártuk. Hittől, vallástól, világnézettől függetlenül mindenki használja e fordulatot.

Ország-világLengyel Gabriella2014. 12. 18. csütörtök2014. 12. 18.

Kép: szentkút mátraverebély búcsújáró zarándokhely vallás egyház kereszténység krisztus pünkösd2010 05 22 Fotó: Kállai Márton, Fotó: Picasa

A hálásak boldogabbak - Lehet hálás az is, aki nem istenhívő?
szentkút mátraverebély búcsújáró zarándokhely vallás egyház kereszténység krisztus pünkösd2010 05 22 Fotó: Kállai Márton
Fotó: Picasa

Elődeink a viszontagságos hétköznapokban hálát adtak az elejtett mamutért, erre is utalnak a barlangrajzok. E gondolat megjelenik az ősi keleti tanításokban. Az ókori Athén a Pantheon épületét hálából emelte a perzsák felett aratott győzelem emlékére. „Mindenért hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Jézus Krisztus által a ti javatokra” – olvashatjuk Pál apostol thesszaloníkaiakhoz írt első levelében.

A hálás hívő Istennek tulajdonítja az életében megtapasztalt jót, ezért azt nem kiérdemelt, megszolgált eredménynek, hanem áldásnak tekinti. Köszönetét több módon is kifejezheti: mondhat imát vagy hálaéneket, s áldozhat is.

Egy-egy háború, járvány után templomokat emeltek a közösségek. Tehetős magánszemélyek betegségükből való felgyógyulásuk után is gyakran áldoztak nemes célra. Az 1691-es hazai pestisjárvány során a budai polgárok fogadalmat tettek, hogy a veszély elmúltával hálából Szentháromság-szobrot emelnek. Az út menti keresztek állításának szokása is ekkoriban kezdődött, ezek egy részének a hálán túl a tájékozódásban is fontos szerep jutott. Számos feszület áll az országban, melyeket az első vagy a második világháborúból hazatértek állíttattak. A balatonfelvidéki Vonyarcvashegy Szent Mihály-kápolnáját a legenda szerint a jeges Balatonból megmenekült halászok emelték a XVIII. század közepén.

De épültek kápolnák annak örömére is, hogy a filoxéra elkerülte a szőlőt, vagy ha egy kútba esett gyermek túlélte a veszedelmet. Sok nagy zeneszerző alkotott hálából, Mozart például megfogadta, hogy házasságáért misét komponál. Hozzá is fogott, de a c-moll mise végül befejezetlen maradt.

Lehet hálás az is, aki nem istenhívő? Persze, hiszen nem csak Istennek adhatunk hálát. Hálásak lehetünk a baráti segítségért, egy jó szóért, a munkánkért, de a jószágainkért is. Amerikai kutatók szerint: ha igyekszünk pozitívan szemlélni a világot, az előbb-utóbb tükröződik a döntéseinkben, majd az életminőségünkben, s a kapcsolatainkban is. Azaz ha ápoljuk a jókedvet és az örvendezést, a nehézségek közepette is gyorsabban érjük el a célunkat. Így tapasztaljuk meg azokat az élményeket, melyeket boldogságelőnyöknek neveznek a pszichológusok.

A hálás emberek többet törődnek fizikai állapotuk karbantartásával, így egészségesebbek és erősebb az immunrendszerük. Nyitottabbak, kedvesebbek, elnézőbbek, nem keresik a kákán is a csomót. Minden szempontból optimistábbak, elégedettebbek az életükkel. A hálásak jobban tűrik a stresszt, nem vesznek el a vitákban, ha nincs igazuk, nem keserednek neki, mert az előrevivő jót és nem a hibákat keresik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek