Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Eltűnt az ember, de a természet él és élni akar – s teljesen átveszi a hatalmat. Sok év után sikerült ismét megpillantani egy barna medvét Csernobil környékén. A ritka látogatóról abban a zónában készültek felvételek, amit az ukrajnai atomerőműben 1986 áprilisában történt robbanás után lezártak. Egy nemzetközi kutatócsoport számos fényképezőgépet helyezett ki az elmúlt hónapokban, hogy minél többet megtudjanak az ottani vadvilágról.
Kép: 2122:100214:-4C:B031405 :2
Nem ez az első alkalom, hogy nagytestű vadállatot fotóz le a csapda: keveredett már hiúz, vaddisznó, ló, szarvas, de még szürke farkas is a lencsék elé. Korábban is tapasztalták a medve jelenlétére utaló nyomokat, de képi bizonyítékot először az ottani vadvilágot feltérképező kutatási projektnek sikerült szereznie az állat feltűnéséről.
A világ eddigi legsúlyosabb atomkatasztrófájának tartott csernobili robbanás után több mint 110 ezer lakost telepítettek ki az atomerőmű körüli 30 kilométer sugarú zónából. A következő években a lezárt terület a radioaktív szennyeződés tudományos vizsgálatának értékes adatforrásává vált. A 15 fényképezőgép alkotta rendszer segíti a szakembereket, hogy felmérjék, milyen élővilág költözik a lezárt erőmű, illetve a teljesen kiürített város környékére. A terv szerint 2015 végéig csupán megfigyelik az állatokat, majd 2016-ban kezdik el a populáció egy-egy tagjára felszerelni azokat a rádió-adóvevőket, amelyekkel pontosan nyomon követik az állatok mozgását, illetve mérik, mekkora sugárdózist szenvednek el a különböző életmódot élő fajok.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu