Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hónapok óta esik az olaj ára. Az amerikai könnyűolajért 69, a Brent típusúért 72 dollárt adnak hordónként lapzártánkkor. Ennek ellenére az olajtermelő országok nemzetközi kartelle (OPEC) úgy döntött, nem csökkenti kitermelési kvótáját – amivel magasabb árat tudna kikényszeríteni –, hanem marad a napi 30 millió hordós szint. Az alacsony ár akár tartós is lehet, hiszen túltermelési válság van, az OPEC-országok már a világtermelés 40 százalékánál is kevesebbet adnak. A döntés kedvezően befolyásolhatja a benzin árát, ám ennél lényegesebb geopolitikai hatása. Az elsődleges cél az orosz–ukrán konfliktus miatt Moszkva büntetése.
OROSZORSZÁG KIVÉREZTETÉSE
Moszkva nem tagja az OPEC-nek, így a döntésbe nem volt beleszólása. Nehéz helyzetbe kerülhet a világ kőolaj-kitermelésének 11 százalékát adó orosz gazdaság, mivel a büdzsében bevételeinek fele származik az olaj- és gáztermelésből. 104 dolláros hordónkénti olajár lenne szükséges a költségvetés egyensúlyban tartásához, a jövő évi költségvetést pedig ennél is alacsonyabb áron, 100 dollárral számolták ki. Ráadásul egyre mélyebből, egyre drágábban nyerik ki a kőolajat. Tovább rontja kilátásaikat az arany árának esése, amelynek unciája most 1200 dollár alá került. Az orosz rubel szintén mélyponton: egy dollárért már 50 rubelt kell fizetni.
AKIK JÓL JÁRNAK
A mostani helyzet egyedüli nyertesei a hatalmas olajtartalék felett csücsülő öböl menti olajmonarchiák. A kitermelés költsége ezekben az országokban még mindig 10 dollár alatti, Katarnak és Kuvaitnak ezen az áron is nyereséges a termelés, Szaúd-Arábiát pedig hatalmas valutatartaléka védi meg. Ezek az országok akár piaci részesedést is elvehetnek azoktól, akiknek ezen az áron már nem éri meg olajat termelni. Pozíciójukat erősítette, hogy az utóbbi időben folyamatosan nőtt a kínai kereslet, s a hogy a közel-keleti feszültségek miatt jó időre kiesett a líbiai termelés. Ha csak egy százalékkal csökkentenék a termelést, máris tizedével drágább lenne az olaj.
...ÉS AKIK NEM
Elemzők szerint a döntés az államcsőd szélén lavírozó OPEC-tag Venezuela és az atomprogramja miatt már évek óta szankciókkal sújtott Irán számára a legfájóbb. Nem sok jóra számíthatnak a szubszaharai (Szaharától délre fekvő) Afrika országai sem. Itt az olajárak zuhanása még az Ebola-járványnál is nagyobb csapást jelent az olajtermelésen alapuló afrikai országok gazdaságának. Pedig kilátásaik biztatóak voltak erre az évre, a világ 30 legdinamikusabban növekvő gazdaságából 13 afrikai volt. Még a fekete kontinens legnagyobb, napi 2,5 millió hordó nyersolajat kitermelő országa, Nigéria, s a második helyen álló, 98 dolláros hordónkénti árral számoló Angola is bajba került.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu