Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az antibiotikumok mértéktelen vagy éppen indokolatlan használata miatt egyre több velük szemben ellenálló baktérium jelenik meg. Számolnunk kell azzal: ha nem sikerül megállítani e folyamatot, akkor a jövőben bizonyos fertőző betegségek ellen nem lesz hatékony gyógyszerünk – figyelmeztet az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ.
Kép: Orvosi rendelö Ibafa, csak az asszisztens dolgozik, mert a doktornö továbbképzésen van. Recept, beteg, gyógyszer, háziorvos 2011.02.01. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
A klasszikus szerek hatástalanná válását mi magunk is elősegítjük azzal, hogy gyakran figyelmen kívül hagyjuk a gyógyszerszedés szabályait.
Antibiotikumot csak orvosi javallatra, az előírt mennyiségben és megszabott ideig szabad szedni. Ha ugyanis a beteg idő előtt abbahagyja a kúrát, az azzal a veszéllyel jár, hogy a fertőzést okozó baktériumok egy része nemcsak túléli a terápiát, hanem ellenállóvá is válik az adott antibiotikumra. E kórokozók mindenki számára kockázatosak, de főképpen a közösségekben – bölcsődébe, óvodába, iskolába – járók, öregek otthonában élők, tömegközlekedést használók lehetnek veszélyben.
Nagy gondot jelent, hogy miközben egyre több baktérium válik ellenállóvá a klasszikus gyógyszerekkel szemben, évek óta nem sikerült újfajta antibiotikumot előállítani.
Az antibiotikumok egyébként is csak a baktériumok okozta fertőzések ellen hatásosak, a vírusos megbetegedések – például a közönséges megfázás vagy az influenza – gyógyulását nem segítik. A télidőben támadó felső légúti megbetegedésekért pedig a felnőttek esetében 80-90, a gyerekeknél 60-70 százalékban a vírusok felelősek.
Enyhe bakteriális fertőzések (orrmelléküreg-gyulladás, torokfájás, légcsőhurut, fülfájás) esetén általában nincs is szükség antibiotikumos kezelésre, mivel az egészséges immunrendszer többnyire képes ezeket legyőzni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu