Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
VÍZKERESZT JEGYÉBEN telnek ezek a napok. A keleti keresztények Jézus megkeresztelésére emlékeznek, a nyugatiak a napkeleti bölcsekre. Egyes magyar vidékeken anno szenteltvízzel itatták az állatokat betegség ellen, míg az olasz gyerekek manapság is a jóságos boszorkánytól várják a csodát. Ahány táj, annyi szokás…
Kép: A man holds a wooden cross after retrieving it from the Bosphorus river's Golden Horn, as part of celebrations of the Epiphany day at the Church of Fener Orthodox Patriarchiate in Istanbul, on January 6, 2015. The Orthodox faith uses the old Julian calendar in which Christmas falls 13 days after its more widespread Gregorian calendar counterpart on December 25. AFP PHOTO / BULENT KILIC, Fotó: BULENT KILIC
EGYHÁZI SZEMMEL
Vízkereszt az egyháznak a húsvét utáni második legrégebbi, már a IV. század óta megtartott ünnepe, amelynek neve: epifánia. Krisztus születésének, keresztségének, a kánai menyegzőnek és a háromkirályok (napkeleti bölcsek) látogatásának ünnepe. Később az ünnep fő témája keleten Jézus keresztsége lett, nyugaton viszont a háromkirályok látogatása került előtérbe.
Nézzük sorjában!
- A napkeleti bölcsek látogatását a második vatikáni zsinat (1965) óta a római katolikus egyház január 6-án ünnepli, vízszenteléssel egybekötve.
- Jézus megkeresztelkedésének ünnepét a rá következő vasárnapon tartják. Amikor Jézus harmincéves lett, Keresztelő János megkeresztelte a Jordán folyóban. Ekkor a Biblia szerint az Atya szózata hallatszott, és a Szentlélek galamb képében alászállt rá – így a teljes Szentháromság is kinyilvánította magát az emberiség előtt. A felnőttkereszteléseket sokáig csak ilyenkor tartották.
- A kánai menyegzőről, amelyen Jézus első csodáját vitte végbe a vizet borrá változtatva, egy közbeeső hétköznapon emlékezik meg az egyház.
- A házszentelések időszaka is ez. A szertartás során a pap az újonnan megáldott szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat, valamint megáldja a benne lakókat, dolgozókat.
- Most kezdődik a farsang, amely egészen hamvazószerdáig tart.
A NÉP KÖRÉBEN
A háromkirály-járás elsősorban a gyerekek szórakozása volt a Dél-Dunántúlon. Süvegeket, koronákat csináltak maguknak, Boldizsár „király” bemázolta az arcát korommal, kezükben fából faragott betlehemi csillagot hordoztak. Így járták a falut jókívánságokkal – cserébe kalácsot, süteményt, néhány fillért kaptak.
A szenteltvíz hazavitele általános szokás volt, mivel gyógyító hatást tulajdonítottak neki. Egykor a szenteltvízzel megitatták az állatokat, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, vagy az emberek magukra locsolták, betegségek és rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták vele, hogy áldás legyen a házon.
Megszentelték a vízzel a házakat, az ólakat. A bölcsőre is szenteltvizet hintettek. Amikor vőlegény, menyasszony, gyermekágyas asszony, haldokló vagy éppen felravatalozott halott volt otthon, akkor a bedugaszolt üvegcsében, gondosan őrzött szenteltvízzel meglocsolták. Házak megszentelésénél alakult ki az a szokás, hogy a házakra a három napkeleti bölcs kezdőbetűjét vésték fel, így: G + M + B.
Időjóslásra is alkalmasak voltak ezek a napok. Ha vízkeresztkor esik, hosszú lesz a tél, nagy hideg esetén korai tavaszt vártak. A délvidéki magyarok szerint éppen ellenkezőleg: ha fagy, akkor sokára fog tavaszodni. Aztán: ha e napon esik az eső, férges lesz a mák; ha meg hideg van, rossz termésre kell számítani. Ha szél fúj, szerencsés év lesz.
A sok népszokás közül ma már csak azt tartják, hogy e napon „kell” leszedni a karácsonyfát.
AJÁNDÉKLISTA BEFANÁNAK
Egyes mediterrán országokban az ajándékozás fő ideje nem a szenteste, mint nálunk, hanem vízkereszt napja vagy annak előestéje.
Olasz hagyomány szerint Befana, a jóságos öreg boszorkány ezen a napon ajándékot hoz a szófogadó gyerekeknek. Franciaországban és Spanyolországban ilyenkor a gyerekek kitisztított, kifényesített cipőiket nem az ablakba teszik, hanem a küszöb elé – az ajándékaikat pedig nem a Mikulástól vagy a Jézuskától várják, hanem a háromkirályoktól.
Latin-Amerikában is gyakran ezen a napon (Día de los Tres Magos) kapják az ajándékot a gyerekek karácsony helyett. Arrafelé, illetve Portugáliában is rendszerint süteményeket sütnek, amelyek közül egyben ajándékot rejtenek el. Az a személy lesz a nap királya, aki a jelképes apróságot megtalálja.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu