Globális rezsicsökken(t)és

MINDENKI TALÁLKOZHATOTT az elmúlt hónapok egyik legfontosabb történésével: a nyersolaj ára rövid idő leforgása alatt a felénél is kevesebbre zuhant. A drámai mértékű visszaesésre számos magyarázatot találhatunk.

Ország-világVeseta Nándor2015. 01. 24. szombat2015. 01. 24.
Globális rezsicsökken(t)és

Az összeesküvés-elmélet hívei meg vannak győződve arról, hogy az egész mögött az Egyesült Államok áll, aki szövetségesét, Szaúd-Arábiát megnyerve az ügyhöz, így próbálja Oroszországot térdre kényszeríteni. Az olajkartell mindenhatóságában hívők véleménye szerint viszont az OPEC megelégelte, hogy az elmúlt években világszerte egyre-másra értek be a korábbi időszakok olajkitermelő beruházásai, aminek eredményeként a kartell országai folyamatosan veszítettek piaci részesedésükből. Különösen az amerikai palaolaj technológia térnyerése fájt nekik, hiszen így egyik legnagyobb vásárlójukat veszítették el, sőt az USA hamarosan akár nettó exportőrré válhatott volna. Valóban: míg az OPEC retorikájában éveken át az olajárak szinten tartása volt a fő cél, és a tagországok kitermelését igyekeztek ennek megfelelően megszabni, addig a legutóbbi nyilatkozatok már a piaci részesedés megőrzését hangsúlyozzák. Ebbe még az is belefér, hogy egy-két éven át lényegesen kisebb nyereségtartalom mellett hozzák a felszínre a fekete aranyat.

Az Öböl-országok kitermelési költségei nagyságrenddel alacsonyabbak, mint az újonnan termelésbe állított amerikai palaolajmezőké: ez utóbbiak nehézségeit jól mutatják az elmúlt hetek kútbezárásai és vállalati csődjei. Az új olajmező termelésbe állítása éveket vesz igénybe, a jelenlegi árak miatt a kitermelő vállalatok sorban bírálják felül korábbi fejlesztési elképzeléseiket – az OPEC tehát hosszabb távon megtalálhatja számítását. A piac bölcsességét hangoztatók pedig a kereslet és kínálat egyensúlyának felborulásával magyarázzák az olajárak zuhanását. Az éveken át magasan tartott energiaárak egyik következménye volt az alternatív energiaforrások felé fordulás. Az óriási összegek megtették hatásukat, egyre olcsóbb és hatékonyabb megoldások születtek. A most látott áresés lassíthatja ugyan a megújuló energiába áramló pénzek megtérülését, de a folyamatot visszafordítani – bolygónk szerencséjére – már nem lesz képes.

Az árak csökkenése – leszámítva a kitermeléssel foglalkozó cégeket – inkább hasznos, mint káros a világgazdaság számára. Az olajexportőr országok hiányzó bevételei a fogyasztók zsebében maradnak: ha pedig a jövedelmünkből kevesebbet fordítunk üzemanyagra és energiára, akkor több pénzünk jut egyéb termékek és szolgáltatások megvásárlására.

A globalizáció eredményeként tőkebefektetéseiken keresztül végső soron az olajállamok is részesedni fognak a világ fogyasztásának növekedéséből. Itthon az árak alakulását az elmúlt évben alapvetően a rezsicsökkentés határozta meg. Az infláció egy időre eltűnt.

A KSH adatai alapján 2014 decemberében az átlagos árszínvonal 0,9%-kal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál (novemberben még ugyanez az adat 0,7%-os csökkenést mutatott), míg az energia- és élelmiszerárak nélkül számított áremelkedés is csupán 0,8%- ot ért el éves összehasonlításban. Ha a mostani folyamatok tartósan fennmaradnak, akkor a 2015-ös esztendőt is alacsony infláció kísérheti. Ami egyelőre csupán az üzemanyagoknál látszik, az később megjelenhet a nagy energiaigényű iparcikkek árában, majd a termékskála többi területén is. Kedvező hatását remélhetőleg a gazdák az olcsóbb gázolajon kívül a műtrágyák alacsonyabb árában is érezni fogják.

Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek