Enyhe tél: félő, hogy ennek meglesznek a következményei!

Konyul a görbe. - Az enyhe tél megtette a hatását: az őszi vetésű kalászosok már január közepén kibújtak a föld alól. Néhol mintha rizsföldet látnánk, a kitartóan hulló csapadék miatti belvíz megkeseríti a gazdák életét. Félő, hogy ennek meglesznek a következményei. S vajon mi a helyzet a világ más részein?

Ország-világVeseta Nándor2015. 02. 06. péntek2015. 02. 06.
Enyhe tél: félő, hogy ennek meglesznek a következményei!

Iránytűként az USA mezőgazdasági minisztériuma (USDA) és a Nemzetközi Gabonatanács statisztikáit használjuk. Az USDA januári számai szerint tovább emelkedett a világ búzakészlete: csak az Egyesült Államokban 0,9 millió tonnával nagyobb a tárolókban tartott mennyiség, míg a világ többi részén összességében további 0,8 millió tonna növekményt tartanak nyilván. Nemcsak a készletek, a termésbecslés is tovább nőtt: az egy hónappal korábbi számításokhoz képest újabb 1,2 millió tonna kenyérgabonára számítanak a szakértők a 2014/15-ös idényben. A vártnál lényegesen jobb időjárási körülményeknek köszönhetően több mint egymillió tonnával nőtt Etiópia potenciális búzatermése, emellett az Európai Unió végleges statisztikái is kissé javultak a korábbiakhoz képest. A külkereskedelmet csak rövid ideig zavarta meg az Oroszország által még tavaly bejelentett, a búzakivitelt korlátozó intézkedés, az óriási kínálati nyomás azonnal tetten érhető volt. A főbb termelők egymással versengve igyekeztek betölteni az oroszok által hagyott űrt: egymillió tonnával nőtt az unió és 700 ezerrel Ukrajna gabonaexportja.

A világpiaci árak emelkedése pillanatok alatt tovatűnt, másfél hónap alatt 25%-kal esett vissza a búza tőzsdei jegyzése. A vevők egyelőre jóllaktak: Észak-Afrika importja az elmúlt hetekben mérséklődött, a kelet-ázsiaiak is csökkenő érdeklődést mutatnak a termény iránt. Érdemi keresletről csak a Közel-Keleten számoltak be a kereskedők: Szaúd-Arábia nemrég 690 ezer tonna európai és ausztrál búzát vásárolt, illetve sikerült 200 ezer tonna búzát az Egyesült Arab Emírségeknek eladni. Az alacsony árak pozitívuma, hogy tovább emelkedik a világ takarmánycélú búzakereslete, növelve a hústermelést.

A Nemzetközi Gabonatanács számait szemlélve nem csupán a búzakészletek értek el 196 millió tonnával rekordszintet: a világ összes gabonakészletére adott becslés 432 millió tonnára nőtt, míg a 2014/2015-ös időszakra jelzett terméselőrejelzést 2002 millió tonnára emelték.

Amennyiben ezek a számok igaznak bizonyulnak, a tavalyi 2000 millió tonna után az idén újabb rekordokról számolnának be: a szakértők szerint az idei búzatermés 717 millió tonna (tavaly 713 millió tonna), a kukorica 992 millió tonna (991), a rizs 474 millió tonna (475), míg a szója 312 millió tonna (284) lehet.

Magyarországon tavaly a kukorica- és a búzatermés is emelkedett. A kukoricánál 9,2 millió tonnával új rekordot sikerült elérni, miközben a vetésterület 4,6%-kal csökkent – a kiábrándító 2013-as esztendőhöz képest számottevően (7,7 tonna) emelkedett a hektáronkénti termésátlag. A búzánál 2%-kal nagyobb vetésterületről 3,5%-os termésnövekményt ért el az ágazat: 1,1 millió hektárról 5,2 millió tonna terményt takarítottak be a gazdálkodók (hektáronként átlagosan 4,7 tonnát).

Harmadik legfontosabb szántóföldi haszonnövényünk, a napraforgó szintén sikeres évet tudhat maga mögött: habár a vetésterület kismértékben itt is mérséklődött, a 2,6 tonna feletti termésátlagnak köszönhetően tavaly 1,56 millió tonna magot takarítottak be a földekről, ami a 2013-as esztendőhöz mérve csaknem 5%-os emelkedést jelentett.

Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek